03 czerwca 2016

Klasa II "a" z SP w Kuźni wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Planeta Energii"

Uczniowie klasy II "a" pod kierunkiem wychowawczyni Anity Blochel, wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Planeta Energii" i zostali wyróżnieni za kreatywność, ciekawe pomysły i ogromne zaangażowanie w propagowaniu wiedzy o energii elektrycznej.


"Planeta Energii" to program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Objął swoim zasięgiem już ponad 200 tysięcy dzieci. Realizowany jest w formie ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III na najatrakcyjniejsze zajęcia dotyczące energii elektrycznej. Oprócz lekcji, przeprowadzonych w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne oraz zajęć, opracowanych przez ambasadora programu, doktora nauk fizycznych Tomasza Rożka, drugoklasiści podjęli dodatkowe, autorskie działania.W klasie II "a" odbyły się liczne obserwacje, doświadczenia, wycieczki badawcze, projekcje filmów o prądzie elektrycznym. Uczniowie budowali proste oraz bardziej skomplikowane obwody elektryczne, wyszukiwali potrzebne wiadomości w różnych źródłach informacji, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki, stworzyli wystawki, kącik małego elektryka oraz klasowe centrum badawcze. Wzięli udział w prezentacji samochodu hybrydowego, w szkoleniach pierwszej pomocy prowadzonych przez pielęgniarkę szkolną oraz policjantów. Zaskakująco szybko wzrastał apetyt na dalsze działania, które sprawiały dzieciom mnóstwo radości. Powstały plakaty, znaki o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej, roboty, żarówki tradycyjne i energooszczędne, a także prezentacja multimedialna. Drugoklasiści układali wiersze i rymowanki o oszczędzaniu zasobów energii, przygotowali inscenizację z własnoręcznie wykonanymi rekwizytami, paradę świateł oraz prezentację gier i zabawek elektrycznych.


Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również rodzice, którzy nie tylko przygotowywali swoje pociechy do kolejnych zajęć, ale sami też wzięli czynny udział w projekcie. Wszyscy udowodnili, że nauka o bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu może być świetną zabawą.W nagrodę młodzi odkrywcy z klasy II "a" wyjechali na wycieczkę do Mobilnego Centrum Nauki "Planeta Energii" w Czerwionce-Leszczynach, gdzie czekało na nich wiele atrakcji: m. in. kosmiczny Energobus - mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D, liczne animacje, quizy i zabawy. Uczniowie odwiedzili "Świat wtyczek elektrycznych", sterowali elektrownią wiatrową, zobaczyli kulę plazmową, maszynę elektrostatyczną czy induktor Ruhmkorffa, który generuje "pioruny".Była to fascynująca przygoda, owocująca w cenną wiedzę o energii elektrycznej, zdobywana przez dzieci w sposób dalece wykraczający poza schematy zajęć lekcyjnych.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz