09 lutego 2016

Polsko-czeska współpraca z 1050. rocznicą Chrztu Polski w tle

5 lutego w Kuźni Raciborskiej w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji gościli przedstawiciele z partnerskiego miasta Odry na Morawach ze starostą Liborem Helisem na czele. Celem spotkania było omówienie współpracy obu miejscowości na najbliższe miesiące.Polską stronę reprezentowali burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, jego zastępczyni Gabriela Tomik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Michał Fita, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Kinga Apollo oraz koordynator współpracy pomiędzy Kuźnią Raciborską a miastem Odry - Wojciech Gdesz.


W wyniku tego spotkania doszło do intensyfikacji współpracy pomiędzy miastami. Omówione zostały kwestie ewentualnych projektów unijnych w euroregionie Silesia, przygotowanie aplikacji o projekty tzw. "twarde", dotyczące inwestycji oraz aplikacje o projekty bazujące na współpracy kulturalnej, oświatowej i sportowej.


W najbliższym czasie oba partnerskie miasta przygotują imprezy kulturalno-oświatowe. W kolejności będą to: Rodzinny Rajd Rowerowy od źródeł Odry do Kuźni Raciborskiej, podczas którego organizatorzy będą promowali zdrowy tryb życia, a także wspierać akcję "Movember" - profilaktycznych badań w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów u mężczyzn, a po stronie czeskiej stronie - profilaktyka chorób nowotworowych wśród kobiet.Kolejne wspólne wydarzenie kulturalne to tegoroczne "Pływadła", które odbędą się pod hasłem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Organizatorzy chcą zaprosić stronę czeską, nawiązując do wydarzeń historycznych. Czeska księżniczka Dobrawa - matka chrzestna Polski przypłynie rzeką Odrą na teren gminy Kuźnia Raciborska do miejscowości Turze. W postać Dobrawy wcieli się aktorka z miasta Odry, która zostanie wyłoniona w castingu. Postać księcia Mieszka zostanie odegrana przez polskiego aktora. W czasie pływadeł odbędą się zaślubiny Mieszka i Dobrawy na podstawie rekonstrukcji historycznej.


Strona czeska także obchodzić będzie ważne wydarzenie: 100-lecie otwarcia parku krajobrazowego w górach odrzańskich, tam gdzie wybijają źródła Odry. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji będzie organizował wycieczkę do źródeł Odry oraz zwiedzanie Gór Odrzańskich i miasta Odry.


Spotkanie pomiędzy władzami dwóch miast partnerskich jest przyczynkiem do stałej, mocnej współpracy nie tylko pomiędzy dwoma samorządami, instytucjami oświatowymi i kulturalnymi, ale przede wszystkim społecznościami obu miast.

UM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz