10 stycznia 2016

Historyczny sukces Michała

W październiku 2015 roku piątka gimnazjalistów z Kuźni Raciborskiej wzięła udział w Powiatowym Konkursie Historycznym "Mieszko IV Laskonogi i jego czasy". Konkurs odbył się w I LO w Raciborzu z okazji obchodów Roku księcia Mieszka Laskonogiego.
Przypomnijmy, że książę raciborski i krakowski Mieszko (ok. 1142-1211) był synem Władysława zwanego Wygnańcem, a wnukiem księcia Bolesława Krzywoustego. Mieszko IV Laskonogi był jednym z najbardziej zasłużonych dzielnicowych władców Polski, założycielem księstwa raciborskiego oraz panem na Krakowie.

Kuźniańscy uczniowie przygotowywali się do konkursu od września 2015 roku. Gimnazjaliści liczyli się z tym, że nie będzie łatwo, ponieważ zakres literatury był nadzwyczaj szeroki; bardzo trudno było zdobyć wszystkie wyszczególnione pozycje. Obawiano się także (już w dniu konkursu) konfrontacji z testami przygotowanymi przez Krystiana Łyczka - nauczyciela historii w I LO. Poziom faktycznie okazał się wysoki. Pytania dotyczyły bowiem nie tylko wiedzy stricte historycznej, ale również zagadnień współczesnych związanych w jakimś stopniu z postacią księcia.


Mimo sporych trudności, z zadaniami poradził sobie Michał Mróz, uczeń kl. III "a", który zdobył wyróżnienie i tytuł Finalisty tego prestiżowego konkursu. Informacja o sukcesie gimnazjalisty dotarła do szkoły dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu wyników, w grudniu 2015 roku.

Ponadto, Michał zakwalifikował się do drugiego etapu kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z matematyki, więc życzymy mu dalszych sukcesów!

Materiał nadesłany; oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz