01 czerwca 2015

Projekt "Odra - rzeka, która łączy" rozpoczęty!

29 maja w miejscowości Odr (Czechy) rozpoczął się projekt realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej i szkołę partnerską w miejscowości Odry.

Uroczystego otwarcia rajdu dokonał burmistrz Odry Libor Helis, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej Kinga Apollo oraz dyrektor szkoły w Odry Josef Hladný.

Gimnazjaliści z obu szkół wyruszyli w ponad 900 km wyprawę rowerową. Start rozpoczęto u źródeł rzeki Odry. Zanim rowerzyści ruszyli w trasę mogli ze swoimi koleżankami i kolegami z obu szkół zwiedzić tereny strefy wojskowej otaczającej źródła Odry w Czechach.

Stronę polską reprezentują: Patryk Ogonowski, Michał Mróz, Daniel Mirski i Cezary Żaczek oraz dwaj opiekunowie - Wojciech Gdesz i Andrzej Mikieko.

Projekt opiera się o młodzieżową wyprawę rowerową wzdłuż rzeki Odry, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa pn. "Przekraczamy granice".


Trasa będzie wiodła przede wszystkim szosą, ale nie zabraknie dróg typowo rowerowych. Prócz samej jazdy rowerem, co jest bardzo atrakcyjne, ważna jest integracja z uczniami innego kraju. Poznanie ich zwyczajów i kultury.

Oprócz wymiaru turystycznego, wyprawa ma też charakter edukacyjny. - Jednym z naszych celów jest promocja rzeki Odry oraz ścieżek rowerowych. W trakcie wyprawy czekają uczestników również ważne spotkania w magistracie we Wrocławiu, Nowej Soli i w Szczecinie, podczas których jako uczniowie ZSO i mieszkańcy Gminy Kuźnia Raciborska będą zachęcać do turystyki rowerowej i budowania ścieżek.

Rowerzyści swój rajd zakończą 6 czerwca w Szczecinie. Każdego dnia pokonają ponad 100 km. Koordynatorem projektu jest nauczyciel ZSO w Kuźni Raciborskiej Wojciech Gdesz.


Tekst i zdjęcia: Marcin Gałuszka-Biernacki, UM w Kuźni Raciborskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz