22 maja 2015

Kobieta wiele ma twarzy - wernisaż prac malarskich

Ołówkiem, węglem, pastelami tłustymi i suchymi czy też farbami akrylowymi - to technikami, którymi zostały wykonane są obrazy, które od wczoraj można oglądać w sali wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej w ramach wystawy pt. "Kobieta w rysunku i malarstwie".
Autorkami wystawionych prac są Luiza Wieczorek, Aldona Pachowicz, Barbara Radziszewska, Karolina Gdesz, Brygida Płachciak oraz Janina Chrapacz-Koloska, pod której okiem panie tworzą swoje prace. Wśród wystawionych obrazów znajdują się ponadto prace uczniów z kuźniańskiej podstawówki i gimnazjum, w tym rysunki bardzo zdolnego chłopaka, który ołówkiem portretuje swoje koleżanki i kolegów.


Twórczość kuźniańskich artystek możemy w MOKSiR podziwiać już po raz trzeci. Obrazy, które wywieszone są obecnie, były niedawno prezentowane w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej w Raciborzu. Ile czasu zajmuje paniom namalowanie cyklu obrazów? - Pracujemy około 10 miesięcy. Tyle mniej więcej trwa wykonanie prac o nowej tematyce - mówi Janina Chrapacz-Koloska. Jak dodaje - do wykonania poszczególnych obrazów wykorzystany był ołówek, farby pastelowe i akrylowe i węgiel. - Malowałyśmy na papierze zwykłym, fakturowanym oraz na płótnie - tłumaczy pani Janina.


Wśród ponad 50 prac są portrety osób rzeczywistych, jak i zmyślonych. - Są również twarze zniekształcone, uproszczone, potraktowane abstrakcyjnie. Sięgnęłyśmy też do egzotyki, bo mamy tutaj i Azję, i Afrykę. Dzieci natomiast ukazały portrety swoich mam czy pań uczących w szkole, także wydaje mi się, że jest tu cała plejada najróżniejszych typów kobiecych i można znaleźć tu coś ciekawego - mówi J. Chrapacz-Koloska.


Aktualnie panie pracują nad cyklem kolejnych obrazów, którym zostanie nadany tytuł "Wspomnienia z wakacji", a niebawem w Kuźni Kultury będzie można obejrzeć już ukończony cykl nowych prac pt. "Patrząc przez mikroskop".

Wystawa "Kobieta w rysunku i malarstwie", której współorganizatorem jest kuźniańskie koło TMZR będzie czynna do początku czerwca. Prace można oglądać w godzinach otwarcia MOKSiR.


Bartosz Kozina; fot. MOKSiR, BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz