02 kwietnia 2015

Zdrowotny happening gimnazjalistów [FOTO / VIDEO]

Jedzenie pełne ulepszaczy i stała obecność przy posiłku telefonu komórkowego czy tabletu to już niemal standard. Ale czy tak być musi? Gimnazjaliści z Kuźni Raciborskiej pokazali, że nie i na dowód tego wyruszyli w miasto prezentując odpowiednio przygotowane scenki.
- Po inicjatywie sprzed roku i dwóch lat w ramach programu "Jedz smacznie i zdrowo" w tym roku zorganizowaliśmy happening wykorzystujący świąteczną i zakupową atmosferę, gdzie po raz kolejny uczulamy na rozważne i przemyślane zakupy, ale także na to, by te święta spędzić w gronie rodziny, z dala od telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów - mówi Sabina Chroboczek-Wierzchowska. Jak dodaje nauczycielka kuźniańskiego gimnazjum, celem tego rodzaju przedsięwzięć jest nauczenie młodzieży pewnych nawyków, zwłaszcza że z ankiet, jakie przeprowadzanie są wśród ludzi młodych wynika, że to wspólne spożywanie posiłków jest w ostatnich czasach zaniedbywane.


W ramach happeningu uczniowie nieśli transparenty z hasłami typu: "Primaaprilisowe gotowanie niech cały rok z Wami pozostanie", "Chemiczne barwniki mają naturalne zamienniki", "Stosuj zioła, gdy gotujesz, wówczas zdrowia nie marnujesz" czy "Wspólne obiady promujemy, rozmowy z rodziną szanujemy". Raz po raz wykrzykując rozmaite hasła, gimnazjaliści z klasy III "a" rozdawali napotkanym mieszkańcom ulotki, po czym udali się do przedszkola, gdzie zaprezentowali najmłodszym przygotowane wcześniej rodzajowe scenki. Akcję powtórzyli przy kilku placówkach handlowych oraz w drugim przedszkolu.


- Dzisiejszy happening to takie podsumowanie, bowiem o zasadach zdrowego odżywiania mówimy cały rok - mówi z kolei Edyta Procek. - Np. na różnych zajęciach artystycznych mieliśmy temat o sztuce kulinarnej, podczas których młodzież też sama próbowała - korzystając oczywiście z podpowiedzi swoich rodziców - zrealizować jakieś proste przepisy, aby wyrobić nawyk zdrowego odżywiania się i wspólnego przygotowywania posiłków, zważając też na estetykę podania - dodaje nauczycielka. Stąd na ulotkach, które trafiały do rąk napotkanych mieszkańców znalazło się 10 zasad zdrowego odżywiania. - To wszystko przez cały rok próbujemy młodzieży wszczepić. A i nam dorosłym przypomnieć nie zaszkodzi - podkreśla E. Procek.


- W trakcie zajęć kładziono również nacisk na zachowanie odpowiednich porcji żywieniowych, a także na zasady zachowania się przy stole. Mówiliśmy o pięciu posiłkach dziennie zawierających warzywa i owoce, także myślę, że podsumowanie akcji - choć w Prima Aprilis - to przesłanie jest jak najbardziej poważne - kończy S. Chroboczek-Wierzchowska.

10 zasad zdrowego odżywiania:

1. Jedz regularnie;
2. Jedz warzywa i owoce;
3. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Nie objadaj się słodyczami;
4. Unikaj alkoholu i papierosów;
5. Dbaj o to, by przygotowane danie było nie tylko smaczne, ale i miłe dla oka;
6. Produkty typu fast food zastąp zdrowszymi, samodzielnie przygotowanymi wersjami;
7. Używaj ziół, a ogranicz sól;
8. Pij dużo wody;
9. Używaj tłuszczy nienasyconych;
10. Kupuj świadomie - czytaj etykiety na opakowaniach.


Bartosz Kozina

1 komentarz:

 1. Miód
  Miód
  [url=http://www.emiodek.pl/]Miód[/url]
  [url="http://www.emiodek.pl/"]Miód[/url]
  http://www.emiodek.pl/

  OdpowiedzUsuń