31 grudnia 2013

Tak minął rok, czyli subiektywny przegląd wydarzeń

Przed nami długa, sylwestrowa noc, podczas której przywitamy nowy, 2014 rok. Zanim jednak wystrzelą korki od szampana, spójrzmy na to, co wydarzyło się w mijającym roku w naszej gminie. Uwaga: Wybór wydarzeń został dokonany na podstawie aktualności opublikowanych na portalu tylkokuznia.info.Na wstępie zaznaczę, że w wykazie pominięto wydarzenia, mające charakter cykliczny (np. Amatorski Rajd Samochodowy, Pożegnanie Lata itp). Podstawowym celem artykułu jest przypomnienie tych zdarzeń, które w minionym roku zapisały się na kartach naszego miasta po raz pierwszy.


STYCZEŃ

- "Viva Strauss" - to tytuł noworocznego koncertu, który odbył się 4 stycznia na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Na scenie wystąpili znakomici soliści Gliwickiego Teatru Muzycznego: sopranistka Naira Ayvazyan i tenor Tomasz Białek, a towarzyszył im satyryk Andrzej Potępa. >>>Wiedeńskie klimaty zagościły w Kuźni Kultury<<<

- Dwaj uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka - Jeremi Bronowski i Marek Czyszczoń - zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu pn. "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego". Konkurs zorganizowany został pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. >>>Uczniowie z podstawówki wśród laureatów prestiżowego konkursu<<<

- "Dziennik Gazeta Prawna" w zorganizowanym przez siebie plebiscycie pn. "Perły Samorządu 2012" przyznał wyróżnienie Gminie Kuźnia Raciborska i burmistrz Ricie Serafin. >>>Gmina Kuźnia Raciborska i burmistrz Rita Serafin "Perłami Samorządu 2012"<<<

- Złożony przez Gminę Kuźnia Raciborska wniosek o dofinansowanie projekt "Aktywny styl życia szansą na zdrowie - przebudowa kompleksu sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Kuźni Raciborskiej" został wybrany do dofinansowania w ramach środków unijnych rozdysponowywanych przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego. >>>802 tys. zł na przebudowę miejskiego stadionu<<<
 

LUTY

- W lasach pod Kuźnią Raciborską (teren lądowiska dla samolotów) odbyły się piąte z cyklu (ale pierwsze w Kuźni) zawody w biegach narciarskich. Na starcie stanęło blisko 30 osób. >>>Zainspirowała ich Justyna Kowalczyk<<<

MARZEC

- Z okazji Dnia Kobiet na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przed około 50-osobową publicznością odbył się koncert ukraińskiego barda Alexandra Maceradiego. Recitalowi nadano tytuł "Pieśni serca, pieśni buntu", czyli rosyjskie ballady i romanse. >>>"Krymski hanys" zagrał w MOKSiR<<<

- Marek Czyszczoń – uczeń klasy V "b" Szkoły Podstawowej im. J. Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego z Elementami Przyrody.  >>>M. Czyszczoń finalistą wojewódzkiego konkursu matematycznego<<<

- Na sesji Rady Miejskiej pojawiła się propozycja utworzenia ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących, które zastąpiłoby dotychczas obowiązującą formę w postaci Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. >>>ZSO zastąpi Gimnazjum i Szkołę Podstawową? <<<

- W ramach programu Comenius "Razem przy stole w Europie", realizowanego przez gimnazjum w Kuźni Raciborskiej odbyło się w dniach 12-15 marca w bułgarskim Kirdżali spotkanie robocze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie. >>>Gimnazjaliści z wizytą w Bułgarii <<<

Kwiecień


- Na deskach MOKSiR-u wystąpił kielecki Kabaret Czwarta Fala. W blisko 1,5 godzinnym (łącznie z bisem) występie, zatytułowanym po prostu "Das Programm" satyrycy przedstawili w krzywym zwierciadle sceny z różnych dziedzin naszego życia. >>>Kuźnianie popłynęli z falami humoru <<<

- Owczarki niemieckie długowłose, yorki, cockery spaniele, buldogi angielskie, bernardyny, maltańczyki i pekińczyki można było podziwiać na kuźniańskim stadionie podczas III Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych, zorganizowanych przez Związek Hodowców Psów Rasowych z siedzibą w Częstochowie. Swoich czworonożnych przyjaciół zaprezentowało 90 wystawców. >>>Wielkie szczekanie na kuźniańskim stadionie<<<

- Przy budynku gimnazjum i szkoły podstawowej odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego kompleksu boisk wielofunkcyjnych, zwanych potocznie "orlikami". >>>Pierwszy w gminie, 162. w województwie [VIDEO] <<<

MAJ

- Do ostrej wymiany zdań nt. remontu dróg w Kuźni Raciborskiej i Rudzie k. Budzisk doszło podczas sesji Rady Miejskiej w Kuźni. Sołtys Rudy zagroził, że złoży wniosek o odłączenie jego sołectwa od gminy. >>>Sołectwo Ruda poza gminą Kuźnia Raciborska? <<<

- W sali gimnastycznej przy szkole podstawowej i gimnazjum w Kuźni Raciborskiej odbyło się pierwsze z cyklu sześciu spotkań z samoobrony, skierowane do kobiet. Organizatorem kursu było Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Babiniec", Raciborski Ośrodek Aikido, Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka. >>>Doświadczeni instruktorzy pokażą paniom, jak się bronić [VIDEO]<<<

- 30 km marszu po bezdrożach, geocaching czyli zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS, biwak w środku leśnej głuszy - taką "szkołę życia" zaserwowali młodzieży z Kuźni Raciborskiej nauczyciele podstawówki: Tomasz Jabłonka i Wojciech Gdesz. >>>Leśne bezdroża niestraszne uczniom od Wawrzynka<<<

- 200 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i drugie tyle z budżetu Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej otrzymał MOKSiR na prace remontowe, które miałyby objąć wnętrza budynku. >>>Wnętrza Kuźni Kultury zyskają nowe oblicze<<<

CZERWIEC


- W Zabrzu w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert finałowy XVIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej pt. "Sing it for us", w którym to w kategorii szkół podstawowych uczennica Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej Natalia Sroka zdobyła I miejsce. >>>Wokalny sukces Natalii Sroki<<<

- Zespół Mniejszości Niemieckiej "Łężczok" II i Zespół Mażoretek "Arabeska" II i III), a także Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław" oraz pochodząca ze stolicy Macedonii - Skopje grupa Cvetan Dimov to artyści, którzy zaprezentowali się na deskach MOKSiR-u podczas czwartej festiwalu pn. "Kultura Bez Granic". >>>Artyści z kraju Aleksandra Wielkiego wystąpili w MOKSiR [VIDEO]<<<

- Na scenie Kuźni Kultury swój nowy program artystyczny przedstawił kuźniański teatr tańca "NieTakT". Spektakl nosił tytuł "Antidotum". >>>Taniec najlepszym antidotum [VIDEO]<<<

- W Piecach k. Rybnika odbyła się kolejna edycja popularnej imprezy muzycznej pn. "Piecowisko". Wśród pięciu zespołów, które zakwalifikowały się do przeglądu, znalazła się kuźniańska formacja Patafians Masta, a imprezę zwieńczył wirtuoz Jelonek. >>>Patafians Masta zagrał na "Piecowisku" [VIDEO] <<<

LIPIEC


- Od 1 lipca zaczęła oficjalnie obowiązywać nowa ustawa o zagospodarowywaniu odpadów komunalnych. Większość kompetencji Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przejęło Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, mimo że to nie ono wygrało przetarg. >>>Gospodarka śmieciowa po nowemu, ale ze "starym" odbiorcą<<<

- Około 40 osób wzięło udział w spotkaniu trzech pokoleń piłkarzy ręcznych - byłych zawodników KS "Rafamet", które pod koniec lipca odbyło się w Kuźni Raciborskiej. >>>Kuźniańscy szczypiorniści udali się w podróż wspomnień <<<

SIERPIEŃ

- Ponadstuletni dwukonny wóz strażacki, który przez wiele lat był ozdobą i symbolem rozpoznawczym centralnej części Kuźni Raciborskiej, po trwającej rok renowacji, z początkiem sierpnia wrócił na cokół przy Placu Zwycięstwa. >>>Zabytkowa sikawka strażacka znów cieszy oko kuźnian [VIDEO]<<<

- Wymiana punktów oświetleniowych, generalny remont parkietu i zmiana foteli - to część prac, jakie od września rozpoczęły się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Efekt przeprowadzonych prac będzie można podziwiać już 5 stycznia 2014 r. >>>Sala widowiskowa MOKSiR-u zamieni się w plac budowy [VIDEO]<<<

- Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach posadzono lipę - ulubione drzewo Jana III Sobieskiego. Zasadzenie lipy związane było z przypadającą w 2013 roku 330. rocznicą odsieczy wiedeńskiej (wrzesień 1683 r.). >>>W Rudach posadzono ulubione drzewo króla Jana III Sobieskiego [VIDEO]<<<

WRZESIEŃ

- Na początku roku szkolnego przeprowadziliśmy wywiad z Tomaszem Jabłonką - nauczycielem kuźniańskiego ZSO, który w sierpniu wraz z trzema innymi osobami wszedł na najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. >>>Nauczyciel kuźniańskiego ZSO na dachu Europy [VIDEO]<<<

- W połowie września w restauracji Klein Zakopane w holenderskim Giesbeek odbyła się uroczysta gala wyłonienia najpiękniejszej Polki mieszkającej w krajach Beneluxu. Najważniejsze trofeum trafiło do rąk pochodzącej z Kuźni Raciborskiej Dominiki Zawady. >>>Kuźnianka z tytułem Miss Poland In Benelux!<<<

- Na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach odbyły się ćwiczenia strażackie gminnych jednostek OSP. W akcji wzięło udział 60 strażaków i 13 wozów bojowych. >>>J. Łuszcz: O nasze bezpieczeństwo możemy być spokojni [VIDEO]<<<; >>>Tak wyglądały strażackie ćwiczenia w Rudach<<<

PAŹDZIERNIK

- W Sali Ślubów USC w Kuźni Raciborskiej odbyła się uroczystość powitania i uhonorowania Ewy Bugdoł - mieszkanki Rud, która 29 września zdobyła Puchar Świata w triathlonie na długim dystansie, który odbył się w chińskiej miejscowości Weihai nad Morzem Żółtym. >>>Triathlonistka z Rud nagrodzona przez władze gminy [VIDEO]<<<

- 16 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej uczniowie klas 1-4 wzięli udział w akcji "Cała Polska Uczy Ratować - Bijemy Rekord w Jak Największej Liczbie Osób Prowadzących Resuscytację Krążeniowo-Oddechową". Koordynatorem akcji na terenie naszego kraju jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. >>>W podstawówce wiedzą, jak wykonać masaż serca [VIDEO]<<<

- 18 października w Wiśle odbył się III Festiwal Piosenki Europejskiej, w trakcie którego podopieczne Kuźni Kultury (Natalia Sroka, Daria Faraś i Amanda Stęmpniak - poza indywidualnymi osiągnięciami na tej imprezie) przyczyniły się do zdobycia przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Pucharu Przewodniczącego Rady Miasta Wisła. >>>Wiślański sukces podopiecznych MOKSiR-u <<<

- 20 października we Wrocławiu został rozegrany III Ogólnopolski Turniej NO-GI Fight. W zawodach srebrny medal w kategorii wagowej 88 kg wywalczył Wojciech Płachciak. Drugi srebrny krążek, tyle że w kategorii wagowej 74 kg zdobył Marek Wramba. Z Wrocławia z brązowym krążkiem wyjechał również Jakub Majer, który startował w kat. Wagowej +88 kg. Wszyscy trzej są zawodnikami klubu Sparta Gold Team. >>>Dwa srebra i brąz dla Spartan z Kuźni<<<

LISTOPAD

- 5 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inauguracja roku akademickiego 2013/2014. >>>W MOKSiR zainaugurowano działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku [VIDEO]<<<

- Ponad sto osób bawiło się 16 listopada w klubie "Nova" w Kuźni Raciborskiej, gdzie odbyła się druga edycja imprezy muzycznej pn. "Rockowania Na Szczycie". Na scenie wystąpili: Agent Purple (Racibórz, Kuźnia Raciborska), Blastoize (Rybnik), Patafians Masta (Kuźnia Raciborska), Projekt X (Racibórz) oraz legenda śląskiego punk rocka - Bulbulators. >>>Tak fani mocnego grania bawili się w "Novej" [VIDEO / FOTO]<<<

- Z Bytomia ze złotym medalem wyjechał zawodnik kuźniańskiej "Sparty" Wojtek Płachciak. Złoto zdobył podczas XII Międzynarodowego Turnieju Hadaka Waza. >>>Wojciech Płachciak kolejny raz na podium!<<<

- Końca dobiegają prace modernizacyjne sali widowiskowej MOKSiR-u. O tym, co zostało zrobione i co jeszcze wymaga remontu mówi dyrektor Kuźni Kultury Michał Fita. >>>Sala widowiskowa MOKSiR-u nabiera blasku [VIDEO]<<<

GRUDZIEŃ


- 5 grudnia z Okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sali wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się kameralna uroczystość uhonorowania osób działających społecznie na rzecz lokalnego środowiska. >>>Gmina doceniła wolontariuszy <<<

- Dwa złote i dwa srebrne medale trafiły na szyje młodych dżudoków z Turza podczas XI Mikołajkowego Turnieju Dzieci w Judo, które odbyło się na początku grudnia w Będzinie. >>>4 medale dla turskich judoków <<<


Wybrał i opracował: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz