24 czerwca 2013

Obozy rowerowe i narciarskie za fundusze z Euroregionu

Zespół Szkół w Kuźni Raciborskiej oraz jego odpowiednik z partnerskiego miasta Odry (Republika Czeska) otrzymały grant w wysokości prawie 16 tys. euro. Dzięki temu na uczniów czekać będzie wiele atrakcji.
Projekt "Przez rowery i narty - bliżej do siebie", na realizację którego szkoły otrzymały grant, adresowany jest do uczniów Zespołu Szkół w Kuźni Raciborskiej oraz Zespołu Szkół im. Komenskiego w partnerskim mieście Odry. Projekt ma dwa podstawowe założenia: pięciodniowy obóz turystyki rowerowej w okolicach Kuźni Raciborskiej oraz pięciodniowy obóz snowboardowo-narciarski w Odry. Nad projektem ze strony Kuźni Raciborskiej pracuje zespół w składzie: dyrektor szkoły Kinga Apollo, wicedyrektor Bożena Zamkotowicz oraz nauczyciele: Karolina Gdesz, Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Tomasz Jabłonka i Wojciech Gdesz.


- Nasze wielomiesięczne starania zakończyły się sukcesem! To kolejny rozdział wzorowej współpracy pomiędzy Kuźnią a Odry. We wrześniu tego roku ponad 30 uczniów z Czech oraz grupa naszych uczniów uczestniczyć będzie w obozie rowerowym w okolicach naszej gminy. Natomiast w styczniu 2014 r. ponad trzydziestka młodzieży z Kuźni Raciborskiej wyjedzie na obóz narciarski do Czech. Sprzęt, instruktorzy, skipassy, transport, zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczki, atrakcje - wszystko to finansowane będzie z funduszy Euroregionu Silesia w kwocie ok. 65 tys. zł. W dzisiejszych czasach to duża rzecz - dzieci za darmo będą mogły nauczyć się pod profesjonalnym okiem jeździć na nartach czy desce snowboardowej - opowiada koordynator projektu, Wojciech Gdesz.


Obóz zorganizowany będzie na terenach nowoczesnego ośrodka narciarskiego Heipark w Tosovicach. To pięć tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym dwie specjalnie przystosowane do nauki jazdy na nartach. Dodatkowo codziennie do dyspozycji uczniów będzie kryty basen, sauna i wycieczki. - Strona czeska natomiast, bardzo chciała przyjechać do nas na obóz rowerowy. Wspólnie z dyrektorem Radoslavem Hendrychem, objechaliśmy okoliczne trasy rowerowe - był pod ich dużym wrażeniem. Przyroda okolic Kuźni to niewątpliwie nasz wielki atut - dodaje Wojciech Gdesz.


Pozytywne rozpatrzenie kuźniańsko-oderskiej aplikacji zrodziło w głowach koordynatorów R. Hendrycha i W. Gdesza pomysł na kolejny wspólny projekt zaprzyjaźnionych szkół. To młodzieżowa wyprawa rowerowa: "Odra - rzeka, która łączy. Od źródeł do ujścia".

/Materiał nadesłany/

opr. T. J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz