10 czerwca 2013

Chorzowski teatr ognia zwieńczył rudzką Industriadę [VIDEO]

I Mistrzostwa Śląska w jeździe drezyną, turniej gry w boule, cykliczne przejażdżki kolejką oraz pokaz ognia i tańca, to niektóre z atrakcji, jakie czekały na turystów w sobotę, 8 czerwca na terenie Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach.
Industriada, czyli doroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki już na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych na rudzkiej wąskotorówce. Co godzinę do przystanku Paproć z peronu odjeżdżał skład zaopatrzony w blisko 60-letni parowóz typu Las 49. Niemałą atrakcją był również przejazd kolejką, którą ciągnął liczący sobie 117 lat elektrowóz marki Siemens (to cudo techniki poruszało się po torach dzięki silnikowi zamontowanemu na doczepionym wagonie).


W trakcie trwania imprezy nie zabrakło turniejów rodzinnych, jak choćby uczestnictwo w I Mistrzostwach Śląska w jeździe ręczną drezyną, turniej gry w boule przeprowadzonym na tzw. świnkodromie w pobliżu punktu gastronomicznego Stacyjkowo Rudy, czy turniej turbogolfa, który charakteryzuje się tym, że zawodnicy muszą odbitą piłeczką trafić w cel, zlokalizowany na starym taborze kolejowym.


W interesujący sposób czas mogły spędzić również dzieci, oddając się warsztatom naukowym, podczas których można było zapoznawać się działaniem koła wodnego czy budową przekładni zębatych. Dla milusińskich dostępny był również park linowy oraz trampolina. Miłośnicy kolejnictwa mieli ponadto możliwość obejrzenia filmów poświęconych rudzkiej kolejce, które wyświetlane były w utworzonym niedawno kinie "Lokomotyw" zlokalizowanym w budynku wagonowni. W pobliżu dawnych magazynów usytuowane było z kolei stanowisko grupy rekonstrukcji historycznej, gdzie można było zapoznać się z wyposażeniem wojskowym, stosowanym podczas II wojny światowej.


Niemałym zainteresowaniem cieszył się także wieczorny przejazd krytymi wagonami do stacji w Stanicy. Z atrakcji tej skorzystało blisko 150 osób. Po powrocie wszyscy zgromadzili się przed halą lokomotywowni, gdzie odbył się - kończący rudzką Industriadę - 20-minutowy pokaz pirotechniczny w wykonaniu Teatru Ognia i Światła Nam-Tara z Chorzowa.Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz