08 maja 2013

Sołectwo Ruda poza gminą Kuźnia Raciborska?

Do ostrej wymiany zdań nt. remontu dróg w Kuźni Raciborskiej i Rudzie k. Budzisk doszło podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kuźni. Sołtys Rudy zagroził, że złoży wniosek o odłączenie jego sołectwa od gminy.Dyskusja rozgorzała w trakcie omawiania zmian w budżecie gminy na 2013 r., a ściślej - nad wnioskiem przedłożonym dzień wcześniej członkom Komisji Budżetu i Finansów przez burmistrz Ritę Serafin. Zakładał on dokonania przesunięć finansowych na rzecz kompleksowego remontu ul. Świerczewskiego, która przebiega przez kuźniańskie osiedle. Warto podkreślić, że jest to odcinek o dużym natężeniu ruchu, po którym poruszają się również pojazdy komunikacji publicznej.

Fragment ul. Świerczewskiego

Aby jednak powyższe zadanie mogło być w pełni zrealizowane, burmistrz zaproponowała, aby środki na tę inwestycję pochodziły z: a) rewitalizacji terenu ul. Arki Bożka (lewa strona) w Kuźni - 30,5 tys. zł; b) projektu chodnika w Kolonii Renerowskiej w Rudach - 30 tys. zł; c) rewitalizacji ul. Szkolnej-Dworcowej w Rudach - 25 tys. zł; d) rezerwy ogólnej - 60 tys. zł oraz e) ul. Leśnej w Rudzie - 100 tys. zł. Dzięki temu na remont ul. Świerczewskiego uzyskano by kwotę w wysokości 245,5 tys. zł.

Zdjęcie 100 tys. zł z remontu ul. Leśnej w Rudzie rozeźlił sołtysa tej miejscowości. - Przez sześć lat sołectwo Ruda prosi o remont tej drogi. Jej stan jest katastrofalny - mówił podczas sesji Jan Stanek. - Jeśli po raz kolejny ta inwestycja nie dojdzie do skutku, podczas kolejnej sesji wystąpię z wnioskiem o wyłączenie Rudy z gminy Kuźnia Raciborska! - zagrzmiał sołtys. - Pańskie słowa przyjmuję jako atak na moją osobę - odpowiedziała błyskawicznie burmistrz Serafin. - Przesunięcie środków jest tylko propozycją - orzekł wiceburmistrz Bogusław Wojtanowicz próbując załagodzić spór.

Sołtys Rudy - Jan Stanek (w środku)

- Na komisji budżetu próbowaliśmy omówić tę kwestię. Każdy z radnych jest świadom powagi tego problemu, panie sołtysie. Pojawiają się pytania o montaż finansowy wspomnianych inwestycji - powiedziała z kolei wiceprzewodnicząca rady Sabina Chroboczek-Wierzchowska. - Naszym zadaniem jest znalezienie złotego środka. A w tym przypadku zabrakło głębszej dyskusji - dodała.

Głos w debacie zabrał również m. in. radny Bernard Kowol, podkreślając, że niemal codziennie jeździ zarówno ul. Leśną do pracy w Dziergowicach, jak i Świerczewskiego, dowożąc dzieci do szkoły. - Ulicą Świerczewskiego dziennie porusza się kilkaset samochodów, Leśną w Rudzie - kilka. Są pewne priorytety - podkreślił rajca.

Fragment ul. Leśnej w Rudzie

- Przewidywałem tę dyskusję. I nie będzie dziwne, jeśli opowiem się za remontem ul. Świerczewskiego - powiedział Manfred Wrona. - Chciałbym, aby w trakcie naszej kadencji panowała tu pełna zgoda. Ale rękami i nogami będę parł, aby remont ul. Świerczewskiego doszedł do skutku – dodał przewodniczący rady.

Kompromisu ostatecznie nie znaleziono. Radni zdecydowali, że do tematu wrócą w połowie maja, kiedy to podczas specjalnego spotkania postarają się znaleźć stosowne rozwiązanie.

Bartosz Kozina


Artykuł powstał przy współpracy z portalem raciborz.com.pl

9 komentarzy:

 1. To fakt, że ul. Leśna w Rudzie jest w fatalnym stanie ale czy nie jest to wina m. in. przejeżdżających tam ciężarówek ... Podobno jest tam zakaz wjazdu takimi pojazdami ale i tak pewni osobnicy tego nie przestrzegają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic nie zrobia , dziury pokleja ,I ZA ROK TO SAMO BEDZIE...bo przeciez Jurek Bandurski musi miec robote,inaczej upadnie mu ta cala firma ..moim zdaniem powinni calosc wymienic a nie bawic sie w klejenie.no COZ ZOBACZYMY CO CI NASI WSPANIALI RADNI WYMYSLA POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile to już lat obiecują wyremontować ul Wolności w Budziskach poprzedni Burmistrz też obiecywał .

  OdpowiedzUsuń
 4. anonimowa fajo z 8 maja 7:38. Czytaj tekst ze zrozumieniEM! A JAK CZYTAM TAKIE POSTY TO JESTEM A ABORCJĄ!

  OdpowiedzUsuń
 5. Aborcja powinna dotyczyć tylko niektórych!
  Ten anonim o klejeniu itd jest żenujący.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja myślę,że jak zwykle ważniejsze są układy i układziki a nie mieszkańcy!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja pierniczę znowu węszy.
  Wyjaśnij jaki może być układ przy remoncie Świerczewskiego.
  Mamy gminnego Macierewicza.
  Napisz coś więcej, jakoś omiń przeszkody, te kłody które ci rzucają pod kolana. Znajdź swój samolot, rozbij go. Poszukaj winnych, nooooo ty ich szukać nie musisz ty już ich masz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rudy Wielkie a czy to tylko one są najważniejsze, ile pieniędzy tam już poszło, a inne wioski czy Kuźnia wielkie miasto a gorzej tu wygląda jak na polu. Toż to za niedługo metropolia bedzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Każde wiejskie sołectwo ma prawo walczyć o swoje ale koszty remontu szukał bym ze strony kierowców piaskowni i ludzi którzy na jazdę tą droga zezwalają bo coś chyba im kapnęło za tą jazdę tak samo jak na siedliskach nie przestrzega się tego i nikt niech nie mówi ze temat załatwiony bo rano jeżdżąc do pracy o 5 zawsze spotykam samochody jeżdżące po dwa lub trzy w kolumnie załadowane na maksa i nikt z tym nic nie robi bo jak są kontrole to sie ich prędzej ostrzega i parę dni nie jeżdżą
  po drugie wizytówką naszej gminy jest Kuźnia więc zapraszam na "kartoflisko po dzikach" na ulice Świerczewskiego zobaczycie wizytówkę gminy Tą ulica bezpiecznie już nie da sie jeździć a mieści się tam przedszkole szkoła sklepy zapraszam wszystkich bo nasza władza tak daleko nie chodzi nogi bolą a podatki biedni ludkowie płaca pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń