14 stycznia 2013

WOŚP: Zbiórka większa niż przed rokiem

Około godz. 20:30 zakończył się wczorajszy XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Kwota, jaką zebrali wolontariusze oraz ta, którą uzyskano z licytacji wyniosła 16. 003, 38 zł. Zobacz relację video.Na ulice gminy Kuźnia Raciborska, a także gminy Nędza wyszło 20 wolontariuszy (Aneta Zwolińska, Bartosz Kozina, Klaudia Kowalska, Klaudia Ogonowska, Aleksandra Rybicka, Michaela Grycman, Ruta Wiśniewska, Marcin Masłowski, Tomasz i Katarzyna Tomczak, Katarzyna Primus, Edyta Janik, Sandra, Samuel, Sabina, Igor, Ryszard Malinowscy, Magdalena, Julia i Kacper Kacprzak). Zbiórka - poza małymi wyjątkami - przebiegła bez poważnych incydentów (od czasu do czasu - jak relacjonowali po południu kwestujący - dało się słyszeć niemiłe komentarze pod adresem szefa Fundacji WOŚP, a także samej akcji; jednak były to sytuacje marginalne). Większość ludzi była przyjaźnie nastawiona do wolontariuszy, co przekładało się na hojne wspieranie przedsięwzięcia. Po opróżnieniu wszystkich puszek okazało się, że najwięcej pieniędzy zebrała Julia Kacprzak (1470, 44 zł).


Kuźniańskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry o numerze 002397 szefowała w tym roku instruktorka MOKSiR Anna Kijek. Uczestników akcji - jak co roku - wsparli miejscowi przedsiębiorcy. Kołaczyki i ciasta zapewnili właściciele piekarni i pączkarni Jan Kucharczyk i Marek Sołtys, obiad w postaci zupy pomidorowej i ruskich pierogów Jadwiga Zawada - właścicielka gastronomii "Fantazja" mieszczącej się w stołówce byłej szkoły podstawowej, ogromną pizzę dostarczył natomiast Tomasz Żybort z restauracji "Nova".Finał WOŚP tradycyjnie wzbogacił program artystyczny, który odbył się w sali widowiskowej MOKSiR-u. Obfitował on w szereg występów dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do Kuźni Kultury. Przed publicznością zaprezentowali się soliści oraz zespoły gitarowe i perkusyjne pod wodzą Stefana Wardengi, a także grupa taneczna "Nietakt". Wokalistów podzielono na dwie grupy: najmłodszą i starszą. W pierwszej kategorii zaprezentowały się cztery artystki: Anna Sroka, Kamila Til, Wiktoria Szyra i Dominika Jaworska, w drugiej zaś mogliśmy zobaczyć i posłuchać Amandę Stęmpniak, Natalię Pilich, Darię Faraś, Natalię Srokę, Renatę Galas, Edytę Pytlik, Darię Pichali i Agnieszkę Niesporek.W skład zespołów gitarowych weszli natomiast: Agata Kozłowska, Natalia Borysiuk, Piotr Jaskułowski, Filip Szymik, Natalia Sroka, Mirosław Kajstura, Justyna Mikunda, Julia Adamczyk, Magda Kozubska, Maja Świerk, Andrzej Czogała, Samuel Miera, Paulina Miszuda, Aleksandra Todoruk, Miriam i Daria Pichali, Michaela Wróbel oraz Karolina Wyjadłowska. Grupę perkusyjną reprezentowały: Aleksandra Todoruk, Zuzanna Miś i Karolina Laskowska.Po występach artystycznych przyszedł czas na licytację. Wśród wielu przedmiotów znalazły się m. in. prace malarskie wykonane przez mieszkańców Kuźni oraz studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu, obrus haftowany, płyty gramofonowe, a także maskotki, gadżety WOŚP oraz koszulki Klubu Morsów z Budzisk. Najwięcej (250 zł) zapłacono za obraz o rozmiarach 1 m x 1 m autorstwa Wioletty Klukowicz - absolwentki liceum plastycznego w Zabrzu. Trzeba jednak dodać, że praca ta została wylicytowana dwukrotnie, za drugim razem uzyskując kwotę 150 zł (razem 400 zł). W aukcji brały udział osoby prywatne oraz placówki oświatowe (SP Budziska, MOW Rudy i Kuźnia Raciborska, SP i Gimnazjum Kuźnia oraz ZSO Rudy). Do podbijania stawek w bardzo charakterystyczny sposób zachęcał jak zwykle Julian Zieliński. Ostatecznie aukcja zamknęła się kwotą w wysokości 2884, 55 zł.


XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kuźni Raciborskiej zakończył występ punk rockowej formacji pn. The Grill.

Tekst, zdjęcia i video: Bartosz Kozina
Materiał powstał przy współpracy z portalem raciborz.com.pl

14 komentarzy:

 1. Wielkie brawa dla sztabu,sponsorów,artystów i dla autora relacji.Największe dla kwestujących !!!
  Koniecznie i szybko podajcie Ich nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Finał super zorganizowany tylko licytacja trochę nieuczciwa. Zebralibyśmy więcej gdyby nie szybkie "raz,dwa,trzy i sprzedane" jakie dało się słyszeć przy niektórych przedmiotach. Wrażenie jakby znajomy to chiał to szybko przybije, a przecież graliśmy dla dzieci i seniorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja tak nie powinno być, miejmy nadzieję,że za rok licytacja będzie uczciwsza !!!

   Pozdrowienia dla Autora, organizatorów i wolontariuszy :)

   Usuń
  2. Za rok kupie na internecie i tez pomogę a nerwów mniej. Poadrawiam

   Usuń
 3. Mieszkańcy naszej gminy, pokazali wielkie serca!!!

  Miło jest zbierać pieniądze, jeśli podchodzą do nas tak mili i serdeczni mieszkańcy Kuźni, Turza, Budzisk, Zawady, Nędzy, czy Rud.

  Szkoda tylko,że ksiądz w Rudach taki nie miły! Jak tak można!!! Powinien się ksiądz wstydzić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sie nie denerwujcie, bo wśród ksieży też są buce! To też ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co znowu nawzwijal ten proboszcz z Rud

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolontariuszka - ma być KATARZYNA PRIMUS a jest Krybus - pomyłka w nazwisku

  OdpowiedzUsuń
 7. taaa zbierajcie, zbierajcie, Tusk już zaciera ręce, że więcej z naszych danin (nie tych orkiestrowych tylko podatkowych) zostanie dla niego i kolesi. Teraz dacie te kase dajmy na to na zbożny cel : szpital jakis respirator czy gaśnice , juz wkrotce ten sam szpital razem z tym całym sprzętem za pare groszy na skutek prywatyzacji dostanie kolega ze szkolnej lawki kuzyna Tuska , a wy za leczenie oprocz zwiekszonej a jakże daniny w podatkach zaplacicie jeszcze za prywatne leczenie waszego dziecka, czy rodzica. Gratuluje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napewno jesteś od tych z PISU bo oni tylko krytykują i wszystko na nie , nie pomagają ale też nic nie robią .Najlepiej krytykować.

   Usuń
 8. Te a ty tak aby nie jesteś klechą? Bo jakoś tak zawodzisz o te pieniądze?

  OdpowiedzUsuń
 9. Do "oceniacza" z 16.01 z godz. 16.29
  Przed zabraniem głosu dobrze jest pomyśleć.Orkiestra
  gra już 21 lat.Ilu premierów się przez ten czas przewinęło? Idea pomocy ludziom jest wieczna.Tylko pan Rydzyk ukradł pieniądze,które pozbierał na "ratowanie stoczni" w Polsce. Bierz przykład z J.Owsiaka to pójdziesz prosto do nieba.Ja tak robię.

  OdpowiedzUsuń
 10. orkiestra moze i pomaga:) ale z tym owsiakiem to lekka przesada;/ duzi sie zmienil przezta lata... albo ta kasa go zmienila...

  OdpowiedzUsuń