15 stycznia 2013

Uczniowie z podstawówki wśród laureatów prestiżowego konkursu

Dwaj uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej - Jeremi Bronowski i Marek Czyszczoń - zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu pn. "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego".
Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. J. Bronowski i M. Czyszczoń jako jedyni przedstawiciele powiatu rybnickiego i raciborskiego zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego tego konkursu. 20 marca br. zawalczą, w gronie 19 finalistów o dwie przepustki na finał centralny w Warszawie.- Pokutuje taki stereotyp uczniów olimpijczyków: wkuwanie i cztery ściany pokoju - mówi nauczyciel młodych olimpijczyków Wojciech Gdesz. - To oczywiście nieprawda. To młodzi ludzie, mający szerokie zainteresowania. Kochający sport, motoryzację, przygody, góry. To też jednak świadomość własnych możliwości, talentów. Jak zauważa nauczyciel, wiele karier prawniczych czy politycznych zaczęło się od udziału w olimpiadzie historycznej. Raciborskie I Liceum Ogólnokształcące, pod wodzą śp. Benedykta Motyki wychowało wielu finalistów i laureatów Olimpiady Historycznej. Dla nauczyciela prowadzącego to sprawdzona droga, oparta na zarażeniu rywalizacją, ukierunkowaniu młodego miłośnika nauki i motywacja. Konkursy przedmiotowe to jednak przede wszystkim samotna praca w domu, olbrzymie wsparcie rodziny, motywacja. Reszta to kwestia wrodzonej inteligencji, odporności na stres, wnikliwej lektury, analizy tekstów, obrazów, map. Nauczyciel musi więc zawsze pozostać w cieniu sukcesu - uśmiecha się W. Gdesz.


Historia i patriotyzm to przestrzeń, którą nikt nie powinien zawłaszczać, czy czynić atrybutem walki politycznej. To fundamenty naszej tożsamości, nasza pamięć o przeszłości. Kultywujemy ją w rodzinach, w państwie, w społecznościach lokalnych i regionalnych.

Jak podkreśla Wojciech Gdesz, w Kuźni Raciborskiej promuje się mądry patriotyzm. To komfort dla nauczyciela, gdy ze swoimi pomysłami, często szalonymi, może pójść do dyrektora, a nawet pani burmistrz i usłyszeć aprobatę! Ostatni rok przyniósł wiele wzruszeń. - Kolejny raz  obchodziliśmy Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Odnaleźliśmy w Kuźni Raciborskiej i przekazaliśmy władzom Suchej Beskidzkiej, album z jednymi z najstarszych fotografii na ziemiach polskich. Teraz sukces Jeremiego i Marka. To wszystko każe zobaczyć w historii przygodę rodem z Indiany Jonesa, a nie stojak z zakurzonymi mapami - kończy nauczyciel kuźniańskiej podstawówki.

2 komentarze:

  1. No . Na to czekamy zawsze i dość długo. Naprzód młodzi otwarci pedagodzy. Dość sklerozy emerytów w oświacie miejskiej.I przenosić te sukcesy na teren Gimnazjum .Nas na to stać było i jest nadal.Kuźnia Oświaty! Kuźnia sukcesów. Kuźnia postępu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymam kciuki i gratulacje .Powodzenia,

    OdpowiedzUsuń