18 grudnia 2012

Budżet trudny, więc inwestycji mało

Rok 2013 w gminie Kuźnia Raciborska upłynie pod znakiem finalizowania rozpoczętych inwestycji, a także realizowania przedsięwzięć, które nie będą wymagać wielkich nakładów finansowych.
Z projektów już zapoczątkowanych będzie przygotowanie dokumentacji związanej z modernizacją miejskiego stadionu. Ta miałaby powstać do jesieni przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że część prac zostanie ukończona jeszcze przed końcem 2013. Mowa o wykonaniu nowego ogrodzenia dla całego obiektu. - Aktualnie jesteśmy na etapie wymieniania korespondencji z Urzędem Marszałkowskim. Chcemy bowiem wyprowadzić z projektu modernizację budynku socjalnego, gdyż realizację tego zadania mamy już za sobą. W zamian do planu wprowadziliśmy wymianę stadionowego ogrodzenia, które jest w kiepskim stanie. Na to jednak musimy uzyskać zgodę Urzędu - tłumaczy burmistrz Rita Serafin. Wszystkie pozostałe prace, czyli poprawa nawierzchni na płycie głównej i bocznej oraz budowa trybun wraz z zadaszeniem przewidziana jest na rok 2014.

Fragment stadionowego ogrodzenia, które ma zostać poddane wymianie pod koniec 2013 r.

W nadchodzącym roku kontynuowane będą prace dotyczące kanalizacji. W tym celu samorząd po raz kolejny zechce dofinansować kuźniańskie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne kwotą w wysokości 500 tys. zł. W tym roku wysokość przekazanych pieniędzy była wyższa, co powiązanie było z koniecznością odbudowy dróg gminnych, gdzie prowadzone były prace ziemne. - Niestety wskaźniki, które chcemy osiągnąć, aby uzyskać pozytywną opinię RIO wymagały zweryfikowania tej kwoty i na dziś w budżecie mamy zapisane 200 tys. zł aportu finansowego dla GPWiK - mówi burmistrz.

R. Serafin ma nadzieję, że w przyszłym roku uda się wykonać kanalizację na ul. Piaskowej. Realizację tej inwestycji mogłaby zasilić wspomniana już suma 200 tys., tyle że tam - jak podkreśla burmistrz - potrzebne będzie przynajmniej drugie tyle. - Nie wiadomo, na ile to zadanie zostanie oszacowane po przetargu, natomiast widząc dziś, jaka jest kondycja nawierzchni na tej ulicy, to wszystko wskazuje na to, że po zakończeniu prac kanalizacyjnych, na odcinku tym musiałaby zostać położona nowa nawierzchnia. Sytuacja byłaby więc dokładnie taka, jak w przypadku ulicy Brzozowej, Jagodowej czy Klonowej - mówi burmistrz Serafin.

Kuźnia Raciborska znalazła się również na liście tych gmin, które mają uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego do modernizacji oczyszczalni ścieków w dzielnicy Brantolka w Rudach. O środki aplikowało GPWiK. Zadanie opiewa na kwotę 2 mln zł wraz z zakupem wozu asenizacyjnego. W tym przypadku przedsiębiorstwo liczy na wsparcie samorządu, tym bardziej że dofinansowanie zadania sięga 75 % kosztów.

Poza dużymi inwestycjami są jeszcze drobne zadania, które trzeba będzie wykonać w zakresie szkół i przedszkoli. To są - jak podkreśla Rita Serafin - drobne, bieżące prace remontowe. - W przyszłym roku chcielibyśmy zmodernizować sanitariaty w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach. One są w bardzo lichym stanie, co przekłada się na trudności w utrzymaniu czystości, zwłaszcza jeśli chodzi o zapachy, jakie ta kanalizacja generuje - wyjaśnia burmistrz. - Pamiętamy również o strażach pożarnych; ich utrzymanie w budżecie też ma swój wymiar m. in. w postaci zapłacenia drugiej raty (9 tys. zł) za zakup wozu bojowego dla OSP w Siedliskach - dodaje R. Serafin, która - jak mówi - ma świadomość, że budżet jest trudny i może budzić niezadowolenie radnych. - Nie ma za bardzo gdzie już ściąć wydatków. Nie będziemy jednak - co uzgodniłyśmy z panią skarbnik - wyrażać zgody na zwiększenie deficytu, zwłaszcza że w naszej sytuacji jest to po prostu niemożliwe - kończy burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Bartosz Kozina

6 komentarzy:

 1. Na inwestycje brak kasy ale jestem ciekaw o ile wzrosna pesje naszych nieudolnych urzedasow

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak nie będą obcinać to pejsy będą rosły, na pewno. Wspaniały komentarz ciekawe ile ty wydałeś w tym roku na inwestycje a ile na przyjemności?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ty szybki!Pokaż ty swoją "udolnośc".Zgłos się,ciebie na pewno tutaj przyjmą.Ilu "urzędasów" potrafisz
  tą swoją udolnością zastąpić?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielu !, ale przynajmniej Grubego !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie opamiętajcie się w tych waszych komentarzach.WESOŁYCH ŚWIĄT!!!!

   Usuń
 5. a o obiecanym remoncie ulicy Świerczewskiego i Moniuszki juz zapomnieli?

  OdpowiedzUsuń