07 listopada 2012

Projektant wyjaśnił zasadność przebudowy skrzyżowania

Zgodnie z zapowiedzią, 6 listopada w samo południe na modernizowanym skrzyżowaniu ulic Świerczewskiego i Moniuszki doszło do spotkania władz miasta i radnych z projektantem przebudowywanego ciągu komunikacyjnego.Warto zaznaczyć, że spotkanie miało miejsce podczas kolejnego etapu prac remontowych, wykonywanych przez firmę "M+" z Kędzierzyna-Koźla, dzięki czemu obserwatorzy mogli baczniej przyjrzeć się całemu projektowi.


- To rozwiązanie komunikacyjne budzi wiele emocji. Myślę, że przede wszystkim trudno się do tego nowego wyglądu ludziom przyzwyczaić - powiedziała po zakończonej naradzie Rita Serafin. - Z całą stanowczością trzeba podkreślić, że rozwiązanie to jest zgodne z obowiązującymi normatywami. Przebudowa została zaprojektowana przez projektanta-drogowca z uwzględnieniem wszelkich reguł i zasad, które muszą zostać zastosowane w przypadku budowy takiej drogi - dodała burmistrz.


R. Serafin zwróciła także uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Jak zaznaczyła, obecne rozwiązanie będzie w naturalny sposób wymagać zdjęcia nogi z gazu, a w wielu przypadkach nawet zatrzymania pojazdu w celu przepuszczenia samochodu szerszego. - Obserwowaliśmy już ruch na tym skrzyżowaniu i można jasno stwierdzić, że auta osobowe na pewno się ze sobą miną. Gorzej będzie z autobusem, który potrzebuje więcej miejsca na wykonanie manewru skrętu - powiedziała burmistrz.


W trakcie wizji lokalnej, projektant wytłumaczył zebranym zasady konstruowania takich skrzyżowań. Przytaczano również przykłady z innych miejscowości, w tym z Raciborza ("nerka" i rondo przy PWSZ). Rita Serafin przypomniała, że to też swojego czasu budziło wiele emocji. Projektant natomiast złożył obietnicę ponownego wglądu do dokumentacji i sprawdzenia, czy wszystkie wymiary zostały zachowane.


- Myślę, że wszystko będzie klarowne w momencie, gdy pojawi się oznakowanie - tak poziome, jak i pionowe. One w konkretny sposób wskażą, jak ten ruch ma wyglądać - powiedział z kolei wiceburmistrz. Bogusław Wojtanowicz podkreślił ponadto, że pamiętać należy, iż jest to  strefa, w której ograniczona jest prędkość pojazdów. 


Zastępca burmistrza podzielił spostrzeżenie burmistrz Serafin, mówiąc, że emocje są w dużej mierze spowodowane nowym rozwiązaniem, jakie w tym miejscu zastosowano. - Pamiętam, jak przebudowywano skrzyżowanie w centrum Kuźni z uwzględnieniem ulic Arki Bożka i Raciborskiej. Kiedy mieszkańcy dostrzegli nowe rozwiązanie, również górę wzięły emocje. Podobnie jest w tym przypadku. Naszym celem było jednak doprowadzenie do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie - dodał wiceburmistrz.A jak tą kwestię widzą radni? Czy po wyjaśnieniach projektanta, udało się rozwiać wątpliwości? - Myślę, że tak. Projektant zapewnił nas, że wszystko jest zgodne z normami, a te - jeśli chodzi o łuk, który nas tak niepokoił - zostały w niektórych miejscach przekroczone in plus, a więc jest szerzej niż zostało to przewidziane - powiedział Radosław Kasprzyk. - Celem przebudowy - jak zaznaczono - ma być zwiększenie bezpieczeństwa, a to, że przejazd się delikatnie zwęża jest tylko wrażeniem optycznym, bo w rzeczywistości się poszerza. Chodzi o to, by kierowcy dojeżdżając do tego miejsca, zwalniali (mowa o ul. Moniuszki, czyli tzw. drodze dojazdowej do utworzonej drogi głównej - dop. red.). Proszę nie zapominać, że to jest strefa zamieszkania, w której obowiązuje prędkość 20 km/h. Myślę, że gdy zostanie już położona nawierzchnia i pojawią się linie, to mieszkańcy uznają rozwiązanie za właściwe - dodał radny.


Z burmistrzem, zastępcą oraz radnym rozmawiał Jacek Gąska. Opracowanie tekstu: Bartosz Kozina

28 komentarzy:

 1. Jasne tylko auta sie są z gumy i nie umieją sie wygiąć w taki sposób zeby jechac blisko tych ich krawężników. Ja musze wjeżdzac na lewy pas zeby z moniuszki od strony braxa wjechac w moniuszki w strone kosciola. I nikt z tej władzy nie rozumie ze ten garb jest za ostry. Niech se go tam zostawią tylko troche bardziej na płasko. Tak sie wszyscy zachowują jakby szerokosc jezdni była jedynym wyznacznikiem bezpieczenstwa.
  A nikt nie patrzy jaki ten garb czy tez wysepka jest nieudany pod wzgledem wlasnie bezpieczenstwa!!

  OdpowiedzUsuń
 2. I w ten a nie inny sposób DEBILNE rozwiązane weszło w życie. I tutaj nie chodzi o EMOCJE a o zdrowy rozsądek i koszty. Gdyby poszerzyć i zaokrąglić drogę od Świerczewskiego koszt byłby o POŁOWĘ NIŻSZY. Ktoś znowu skubnął...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym skrzyżowaniem na Moniuszki to tak jak z jezdnią na Klasztornej.Niby położyli nowy asfalt po remoncie kanalizacji...i co..?Krawężniki pogięte tak jak były,w niektórych miejscach asfalt nachodzi na chodnik...I mam takie pytanko:Jak w nadchodzącą zimę pług odśnieży drogę?Chyba zerwie ten"plaster"asfaltu jak naleśnik z patelni.Wygląda to jak zaczęte i nieskończone..do tego będzie nietrwałe i znów trzeba będzie remontować,a podobno nasza gmina nie ma pieniędzy!Fuszerki na każdym kroku i tyle!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hahaha...i wspomnę może jeszcze o tym,że położyli asfalt,teraz podłączają wodę i okazuje się,że woda nie leci,nie ma....gdzieś pod ziemia mają feler.No ale to nic zawsze przecież można zerwać asfalt,usunąć usterkę i uzupełnić asfalt.No wiecie co?Ile więcej to będzie kosztowało?Czy ktoś odpowie za brak nadzoru i brak rozumu?

  OdpowiedzUsuń
 5. I oto w miarę wyjaśnienia, sprawa uległa dalszemu zaciemnieniu. Zobaczymy co bedzie po zakończeniu budowy i oddaniu obiektu do ruchu. Cała ta grupa ( naukowców) niech się szykuje do kierowania ruchem.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i widzicie. Ktoś tam coś tam zawsze w tej Kuźni ma przeciwko wioskom. A w Kuźni? Nie dość że nikt sam niczego nie zrobi i wszystko zleca się firmom to jeszcze nie ma komu przypilnować roboty. I wydaje się kasę dwa albo trzy razy na to samo. No to po co Kuźni jeszcze jeden radny? Żeby na sesji podczas punktu ,,interpelacje, zapytania i wnioski" na raty stękać o takiej albo innej dziurze? I skończywszy wypowiedź znów się zgłaszać bo przypomniała się radnemu(ej) przepalona żarówka? Prawdziwi gospodarze pracują cały miesiąc i zgłaszają wszystkie usterki na bieżąco w odpowiednich referatach. Radnym z Kuźni do zgłoszenia zapchanej liśćmi kratki potrzeba aż sesji. No to po co komu tacy samorządowcy? Do takich zadań wystarczy przecież dozorca bloku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kuźnianin Ty 'anonimowy" ujawnij się,to cie
   wybierzemy zamiast wszystkich 5 czy 6 radnych.
   Bedzie po sprawie,to znaczy będzie nareszcie ład,
   pożondek i wielkie miasto> I wyrzucimy tych gópih
   wykształciuchów i roztomańtych decydentów.Na wronich murach w Turzu powiesimy flagę na znak
   panowania wsiowych pod dowódctwem Wiadomo Mocno
   kogo.I zaśpiewamy znaną pieśń; Źle było, źle będzie w Polsce ,w UE i wszędzie,to jest nasze orędzie

   Usuń
 7. Dajcie sobie siana juz ... nie mozna byc i wrecz nie idzie byc odpowiedzialnym/a za czyjas nieodpowiedzialnosc . Pozsotalo czekac do wyborow :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaką flagę chcesz wieszać? Wsiowi czyli prawdziwi gospodarze panują od dawna. Nie potrzebują wieszać flag. Kuźnia ma przebudować jedno skrzyżowanie i problem jakby co najmniej z budową metra startowali. I Wy Rudom zazdrościcie opactwa? Hali? Parkingu? Boże, odpuść... A po co Wam takie nieszczęście? Przecież za tym trza chodzić, załatwiać, pilnować. Kto to będzie robił? Po co miastu władza? Przecież to odpowiedzialność jest duża. Już tam lepiej zazdrościć i plotkować pod hasiokiem. A wsioki niech robią. I nie szkodzi że się przez to te wiochy rozwijają. Przynajmniej jest o czym gadać i czego zazdrościć. Co, nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem,że to burmistrz w mieście ma władze , a Ty mówisz, że "wsiowi czyli prawdziwi gospodarze" to Ci sami, albo ten sam dzięki któremu w Turzu ten basen odkryty za 600 tyś zł stoi i nie da się tego sprzedać ostatnio coś koło 100tys chcieli czyli 500 tysi do tyłu hahha prawdziwi gospodarze dla władzy zrobią wszystko,łącznie z komentowaniem na forum.

   Usuń
 9. Mam nadzieję że Pani Burmistrz jadąc samochodem spotka się z radnym Kasprzyk który pojedzie swoim dostawczym Ducato. I niech się miną na tym skrzyżowaniu. Albo jak się będzie mijać z autobusem to będzie miała gacie pełne. Może sejka jej nie szkoda ale jakby miała lepsze auto to ciekawy jestem jej reakcji. Do dupy to wszystko i tyleeeee

  OdpowiedzUsuń
 10. A p. Wrona na sesji mówił, że skrzyżowanie jest do bani i trzeba podejmować decyzje póki jeszcze jest czas. Apelował do burmistrzów. Mówił, że robił tam próby przejazdu - i okazało się, że jest klapa. Tyle tylko, że p. Kasprzyk powiedział mu, że miastowi sami sobie dają radę. Sama słyszałam. Widzimy jednak, że nie dadzą. Teraz przewodniczący byłby głupi gdyby się w to bagno angażował. Powinien poczekać, a jak skrzyżowanie będzie gotowe i okaże się, że jest beret, to powinien wszystkich z ratusza wyp......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, niczego nie zazdroszczę.Z tego co wiem to gmina sadzi się z wykonawcą parkingu ha,przewodniczący nie dopilnował ha? o co mówił na sesji o firmie która nadzorowała budowę hali? nie wiesz to sprawdź! już na następnej sesji tą samą firmę przepraszał hahaha, nie wolno ludzi obrażać bo ktoś ma manie wielkości.Ile razy radni z Rud mówili że hala jest "spieprzona i parking też" pilnować mówisz, gospodarze mówisz...

   Usuń
  2. Panie Przewodniczący niech się Pan podpisuje a nie jako anonim i jako kobieta.

   Usuń
 11. Jeżeli 20km/h to po co "półdupek"? Tyle pieniędzy w błoto.To drugi po Turzu pomnik naszych władz.
  Może przyśpieszone wybory to rozwiążą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyspieszaj .... pewnie nawet nie wiesz jak sie to robi...

   Usuń
  2. Widać , że tę odpowiedź napisał Bogusław albo Rita albo za(wy)służony urzędnik . Wstydźcie się.Czekajcie w takim razie na ciepłych posadkach do najbliższych wyborów.

   Usuń
 12. A ja proponuję wprowadzić na tym skrzyżowaniu ruch jednokierunkowy i wtedy na pewno będzie bezpiecznie-a ze nieużytecznie? Jak widać nikogo to nie obchodzi, Skoro autobus nie minie się z samochodem-to zakazać wjazdu autobusom-i będzie bezpiecznie. "Nerkę" w Raciborzu po oddaniu do użytku modernizowano, bo praktyka pokazała, że były kolizje i wypadki. Za nieporozumienie uważane jest rondo przy PWSZ-powód ten sam, ale ruch mniejszy.Wszystko wskazuje,że projektant i normy mają się nijak do praktyki życia realnego. Papier wszystko przyjmie.

  OdpowiedzUsuń
 13. No i teraz kochani widzicie, że nasze miasto to grajdołek. 17 wpisów pod sygnatura ,,ANONIMOWY" i ktoś ma czelność rządać od drugiego podpisu. To jakiś absurd. Groch z kapustą.

  OdpowiedzUsuń
 14. MOKSiR już wyremontowany? Super. Trochę kosztował ale warto było bo na ostatnim maratonie rockowym było aż 14 osób. A może to i dobrze? Nie trzeba kupować tylu nowych szalenie kosztownych krzesełek na widownię. Wystarczy odnowić pierwszy rząd. Albo niech będą dwa rzędy żeby był jakiś bufor na wypadek gdyby Kultura przez duże K chciała się kiedyś w tej wiosce rozkrzewić. Ha, ha, haaa...

  OdpowiedzUsuń
 15. jaka władza taki MOKSiR DZIADOWSTWO A FITA to szkoda gadać , tak zresztą jak Rita i inni radni

  OdpowiedzUsuń
 16. tak maraton rockowy jest własnie dla nielicznej grupy odbiorców. zreszta tam tylko rockowe spotkania są, a niestety jest wiele innych rodzajów muzyki, bo ludzie tylko rocka nie słuchaja

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy z 13:20
  Fandzolisz aż się kurzy. Muza nie ta? A tyłek ty z nad komputera podniósł chociaż raz? Oprócz szkoły, to gdzieś na jakimś koncercie był, żeby takie głupoty pisać? W MOKSI-rze jakiejkolwiek by muzy nie zagrać, to i tak przychodzi garstka ludzi, bo reszta takich jak ty siedzi i pisze swoje "mądrości".

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy z 13:20 masz rację, Może nie większość ale możliwe że nawet 1 lub 2 osoby piszą tylko negatywne komentarze, siedzą całymi dniami na dupsku przy kompie z piwskiem i wszystko krytykują. Nie ma koncertu nie pasuje, zrobią koncert ie pasuje, nie ważne ile osób przyszło ważne że coś się dzieje. Tak samo taka piękna hala jest, nic się na niej nie dzieje, chłopaki stworzyli drużynę siatkówki to pierwsze komentarze że są h**owi. Ludzie sami tworzycie to co się aktualnie dzieje w naszym mieście. Nic wam nie pasuje, jeśli chcecie żeby było "według was idealnie" to ruszcie d*pe i zróbcie coś w końcu a nie głupio komentujecie starania innych osób które jeszcze choć trochę chcą coś zmienić.

  Co do skrzyżowania co ostatnio zbudowali, jest to jakaś parodia, miało być niby dla bezpieczeństwa a jest jeszcze gorzej niż było przedtem. Jeśli chodzi o prędkość, 20km/h... to jest lekka przesada Pani burmistrz jak lubi jeździć z taką prędkością to proszę bardzo ale w terenie zabudowanym jest 50. Po drugie jeśli tak bardzo zalerzy Jej na ograniczeniu prędkości to zamiast tej wysepki dużo tańszym rozwiązaniem było by zamontowanie 4 progów zwalniających, koło przedszkola 1, koło zakrętu 2 i 1 koło apteki i sprawa rozwiązana.

  Co do Pana Fity, jest to dobry człowiek, który tak jak mówiłem wcześniej jest osobą która chce coś wnieść do życia, przykładowo koncerty, ostatni VI Konkursu Wokalnego, gdzie młode osoby mogły pokazać że coś potrafią. Tak samo pomógł w innych sprawach o których tutaj pisać nie będę...

  Pozdrawiam Guczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najtrudniej przyznać się do błędu, teraz będzie się nam wmawiać, że tak będzie bezpieczniej BZDURA - to skrzyżowanie to prawdziwa porażka !

   Usuń
 19. Niech odpowie ktoś KOMPETENTNY jakie są normy na takim skrzyżowaniu? A na pewno jakieś są. Bo te BREDNIE powtarzane przez p. Burmistrz to jest jakaś MASAKRA. I DLACZEGO NIE MOŻNA SIĘ PODPISAĆ JAK KIEDYŚ????

  OdpowiedzUsuń
 20. A kto mi podpowie jak się ustawić samochodem na tym nowiutkim skrzyżowaniu, żeby jadąc ul Świerczewskiego od przedszkola skręcić w prawo na ul. Moniuszki? No bo nie potrafię przodem w prawo, a tyłem w lewo? A może samochód powinnam zmienić na przegubowy?

  OdpowiedzUsuń
 21. A ja to wszystko określę tak takie cyrki to mogą się dziać tylko w KUŹNI ! do puki władza się nie zmieni to będzie tak jak jest..

  OdpowiedzUsuń