30 września 2012

Ubiegłoroczni mistrzowie nie obronili tytułu

W sobotę, 29 września w parku "Dębina" w Kuźni Raciborskiej odbyły się II Mistrzostwa Świata Gry w Kapsle.W porównaniu z Mistrzostwami z ubiegłego roku, w tegorocznej edycji organizatorzy zdecydowali się na wprowadzenie niewielkich zmian do regulaminu. Podstawową była ta, że wyścigi rozgrywały się równolegle na dwóch torach, w związku z czym rywalizację podzielono na dwie kategorie: do lat 14 i od 15. roku życia wzwyż. Do udziału w zawodach zgłosiło się 31 graczy.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali powołani w tym celu sędziowie. Tor dla seniorów obserwował Andrzej Prządkiewicz, juniorom przyglądał się natomiast Marcin Gałuszka-Biernacki.Po trwającym 90 minut turnieju można było ogłosić tegorocznych - jak się okazało - nowych zwycięzców Mistrzostw Świata Gry w Kapsle. W kategorii 15+ Mistrzem Świata został Andrzej Sobieraj z Kuźni Raciborskiej, który w niezwykłym tempie 27 minut pokonał całą trasę i zdeklasował przeciwników. Drugi na mecie - 20 minut później (!) pojawił się Radosław Dziedzic z Kędzierzyna-Koźla. Po kolejnych 5 minutach metę zdobył Michał Ratajszczak z Kuźni - zeszłoroczny wicemistrz świata.Trasa - jak przyznał zdobywca trzeciej lokaty - do trudnych nie należała. Jednakże o zajęciu III miejsca zdecydowało słabe przygotowanie się do zawodów, bowiem kuźnianin skupił się raczej na pozyskiwaniu kapsli niż na opanowaniu techniki ścigania, pokonywania zakrętów i przeszkód. W podobnym tonie wypowiadał się zeszłoroczny mistrz Ireneusz Płachciak, któremu nie udało się obronić tytułu.

W kategorii do 14 lat Mistrzem Świata został Adrian Masłowski również deklasując przeciwników o blisko 10 minut. Choć na mecie pojawił się na 10 minut przed regulaminowym czasem zakończenia zawodów. Jako drugi na metę przybył Paweł Kalemba, a tuż za nim zeszłoroczny mistrz - Dawid Kuna.Prócz dyplomów i drobnych upominków, które wręczono zwycięskiej trójce, organizatorzy postanowili nagrodzić również osobę posiadającą najbardziej niekonwencjonalny kapsel. Sędziowie A. Prządkiewicz, M. Gałuszka-Biernacki oraz Aleksandra Paradowska zdecydowali, że nagroda w tej kategorii powinna przypaść Katarzynie Szabałowskiej.- Możemy być dumni, że Kuźnia Raciborska jest niekwestionowaną kuźnią talentów kapslarskich - powiedział po zakończeniu rywalizacji dyrektor MOKSiR. Jest duże prawdopodobieństwo, że kolejne Mistrzostwa odbędą się również za rok. Czy będą równie emocjonujące? - W tej chwili już obmyślamy plany przygotowania III edycji Mistrzostw, a zatem pozostaje nam odliczać dni do poznania kolejnego mistrza - dodał Michał Fita.


Materiał powstał przy współpracy z portalem raciborz.com.pl. Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

3 komentarze:

  1. ja bardzo przepraszam ale pan redaktor popełnił błąd bo mistrzem świata w kapslach od 14 lat został adrian Masłowski a nie andrzej :D :laughing:

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy - poprawione :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajna inicjatywa, ale mam nadzieje, że w przyszłym roku organizatorzy bardziej przyłożą się do budowy trasy :)

    OdpowiedzUsuń