31 maja 2012

Gimnazjaliści z Kuźni zwiedzili warszawską giełdę

28 maja na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, troje uczniów ZSOiT w Kuźni Raciborskiej udało się z wizytą do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.Celem spotkania był udział w gali podsumowującej program "Młodzi do akcji" skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. - Nasza placówka znalazła się w zaszczytnym gronie 18 szkół z całego kraju (spośród 86 biorących udział w projekcie), które zostały wyróżnione takim zaproszeniem za aktywną pracę w programie. Wiązało się to z udziałem w specjalnych lekcjach o prywatyzacji, giełdzie i własności, a efektem finalnym było stworzenie multimedialnej mapy własności w gminie Kuźnia Raciborska - mówi Arkadiusz Mróz, nauczyciel i zarazem opiekun programu.Jako koordynator przedsięwzięcia, A. Mróz brał udział w specjalnym kursie internetowym, przygotowywał materiały i lekcje multimedialne, a następnie sporządzał sprawozdania z tych zajęć dla CEO. Z materiałami z kolei pracowali uczniowie, sporządzając na lekcjach np. prospekty emisyjne ZSOiT. Trzon programu stanowiło sześcioro uczniów tworzących mapę własności. Byli to: Izabela Piechula, Agnieszka Skorupa, Wojciech Broża, Justyna Jakubczyk, Mateusz Kalemba oraz Sandra Malinowska (w stolicy kuźniańskie gimnazjum reprezentowała ostatnia trójka).- Dla uczniów była to głównie praca wiążąca się z realizacją wymaganego przez ministerstwo projektu edukacyjnego. Przy okazji mieli oni możliwość pogłębienia swojej wiedzy nt. giełdy i prywatyzacji. Część z nich wzięła także udział w grze giełdowej zorganizowanej przez CEO. Aktywna praca, obfitująca w ciekawe pomysły, zaowocowała właśnie zaproszeniem do udziału w warszawskiej gali w siedzibie giełdy - podkreśla opiekun grupy.W gali wzięli udział również m. in. przedstawiciele giełdy, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa oraz koordynatorzy programu "Młodzi do akcji". Gimnazjaliści z Kuźni zostali wyróżnieni nagrodami i brawami oraz zaprezentowali filmik z realizacji programu w ZSOiT. Wzięli także udział w debacie oxfordzkiej na temat blasków i cieni prywatyzacji, a także zwiedzili siedzibę giełdy.- Wyjazd do Warszawy odbył się dzięki przychylności władz miasta, za co składamy serdeczne podziękowania burmistrz Ricie Serafin, kierowcy oraz wszystkim, którzy wykazali dobrą wolę i pomoc w organizacji wycieczki - kończy Arkadiusz Mróz.

***

W ramach programu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej uczniowie z Kuźni stworzyli dwie mapy własności w Google. Ilustrują one właścicieli obiektów na terenie dwóch gminnych miejscowości: Kuźni Raciborskiej i Rud Wielkich. Celem zadania było przyjrzenie się zmianom struktury własności oraz zdobycie umiejętności wykorzystania map Google w celu ich dowolnej edycji (korzystanie z Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej, tzw. TIK). Mapy można zobaczyć pod poniższymi adresami:

https://maps.google.pl/maps/ms?msid=215246630482617464934.0004c01211c1ded6d61fe&msa=0

http://maps.google.pl/maps/ms?msid=212038997433728607016.0004c05579842423b0fe7&msa=0&ll=50.1966,18.45613&spn=0.015549,0.027595&iwloc=0004c07390d88061b0ceb

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem raciborz.com.pl

2 komentarze:

  1. Jak widać w gimnazjum w Kuźni niektórym się chce. To cieszy. Gratulacje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sandra Malinowska Górąąąąąąąą..... Najlepsza Panna w ZSOiT bo inne to tapeciary :P Pozdrowionka Córki :smile:

    OdpowiedzUsuń