30 stycznia 2012

R. Kasprzyk: Nie chciałem być grabarzem tej szkoły

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przegłosowano pakiet uchwał mających na celu likwidację szkolnictwa średniego w mieście.

Głosowanie pakietu poprzedziła uchwała dotycząca rozwiązania 31 sierpnia 2012 r. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, mieszczącego się przy ul. Piaskowej 28. Za nią poszedł szereg kolejnych, likwidujących szkolnictwo ponadgimnazjalne, znajdujące się w tym właśnie budynku. Powodem takiej decyzji - o czym mówiono już na poprzednich sesjach - był słaby nabór i niskie zainteresowanie gimnazjalistów kształceniem się na poziomie szkoły średniej w Kuźni Raciborskiej.


Wśród szkół, które na mocy podjętych uchwał miały zostać zlikwidowane, znalazły się: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Liceum Profilowane, Technikum, Technikum Uzupełniające, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Policealna.Temat ZSOiT pojawiał się na sesji kilkakrotnie, zawsze wzbudzając niemałe emocje zarówno wśród radnych, jak i innych obecnych na sali osób. Tym razem obyło się bez jakiejkolwiek dyskusji. Uchwały przechodziły większością głosów jedna po drugiej. Jednomyślności wśród radnych jednak nie było.

Przeciw likwidacji głosował m. in. radny Radosław Kasprzyk. Po głosowaniu powiedział: - Większość radnych twierdziła, że szkoły trzeba zlikwidować, ponieważ nie było naboru, a więc szkoły nie rokowały dobrze na przyszłość. Ja natomiast uważam, że nie wszystko zostało w odpowiedni sposób zrobione, by pozyskać ten nabór. Sugerowałem to i na sesjach, i na komisji oświaty. Zapowiedziałem także, że nie będę grabarzem czegoś, do czego nie doprowadziłem. To byłoby niezgodne z moim sumieniem. To nie ja doprowadziłem do tego, że nabór był tak niewielki. Uważam, że ktoś za to powinien ponieść konsekwencje, a rada - głosując w większości dziś za likwidacją - stała się jakby grabarzem tej szkoły.

/Zaczerpnięto z www.raciborz.com.pl/

35 komentarzy:

 1. Gratulacje pomysłowości w gimnazjum tak śmierdzi i nie ma mowy o likwidacji tego smrodu!!. Żadne remonty itp. nie dadzą pożądanego efektu. Zburzyć szkołe zostawić hale i po kłopocie. Zamiast Orlika przeprowadzić remont podstawówki i gotowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozliczymy was za to! To najgorsza kadencja rady w historii Kuźni. A Admina proszę o listę kto jak głosował.

  OdpowiedzUsuń
 3. wściekły ojciec31 stycznia, 2012 05:21

  No pięknie. i teraz się okaże, że wbrew obietnicom - nasze dzieci ze szkoły podstawowej od września zaczną naukę w odzyskanej specjalnie dla nich "śmierdzącej i zatrutej" szkole. Gratuluję władzom. niedługo nawet podstawowego szkolnictwa nie będzie w tym mieście.. bo wszyscy zdecydują się aby ich dzieci uczyły się w innych - ościennych miejscowościach.. A wtedy nasz Urząd, spokojnie uwije sobie gniazdko w nowym dla niech - wygodniejszym gmachu jeszcze istniejącej przecież Szkoły Podstawowej nr 1. Przecież to KPINA I ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!!!! Jak możecie posyłać nasze dzieci do budynku, z którego nie ma szans pozbyć się tego szkodliwego dla zdrowia Xylamitu?!!! Zarówno ja, jak i podejrzewam że duża grupa rodziców - wiem jedno. Jeśli moje dziecko będzie musiało pójść do SP nr 2 (przy ul. Piaskowej) to wolę je wozić do innej szkoły, i zrobię to... tylko szkoda mi będzie dziecaków, które będą się musiły truś przez kilka ładnych lat w murach tej szkoły.. zbudowanej podobnoż na terenie dawnego wysypiska śmieci... ale - to pewno legendy.. takie jak Janosik i Robin Hood. Z całym brakiem szacunku dla naszych Władz (poza wyjątkami): Sami przenieście się do budynku na Piaskowej!!!! A nasze dzieciaki zostawcie w spokoju!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Paranoja. Idioci rządzą naszą gminą. Tego się nie da opisać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak takie warunki to nie było chętnych

  OdpowiedzUsuń
 6. oj wy boroki. Mącicie i mącicie, a o sprawach pojęcia nie macie. Mam nadzieję, że niewielu da wam wiarę? Już niedługo skończy się czas beblenia w necie bez odpowiedzialności. Nadchodzi ten czas, nadchodzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rada postąpiła słusznie. Przypuszczam że grabarzem nikt nie chciał być, ale decyzję trzeba było podjąć. To co proponuje pan Kasprzyk oto uciekanie od odpowiedzialności i taplanie się w przeszłości. Było pięknie, ale się skończyło. Coś się zamyka, kończy. Mnie się tez wiele rzeczy nie podoba które nie są zależne ode mnie a mnie dotyczą. Tak biadolicie itd. W wielu miejscowościach naszej gminy już dawno zlikwidowano szkoły i przedszkola i niema tam żadnej organizacji która by wspierała gmina. A ludzie umieją się zorganizować, zrobić dożynki itd, itp. Kuźnia i tak najwięcej korzysta z pieniędzy gminy. A podatków w przeliczeniu na mieszkańca największych nie płaci. Jak niektórych słucham to mi się chce ż.....

  OdpowiedzUsuń
 8. tak na marginesie31 stycznia, 2012 09:21

  grabarzem tej szkoły? której szkoły? bo zlikwidowano aż 9 szkół, niektóre nigdy nie zostały formalnie otwarte, bo nie dokonały NIGDY naboru, trudno więc być grabarzem czegoś, co się nigdy nie narodziło

  OdpowiedzUsuń
 9. pan długowłosy nie chce być grabarzem , ale jako członek rady bierze przecież odpowiedzialność za to co się w kuźni dzieje

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro głosował przeciw tonie bierze bo szkoła średnia w Kuźni nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
 11. zamkniecie tego jest dobrym rozwiazaniem, teraz tylko nie doprowadzic do przeniesienia podstawowki do tej ruiny, mimo zaakceptowanego planu Nie niszczmy tego czym możemy się poszczycić! Mamy najlepszą szkołę podstawową w powiecie i jedną z czołowych w województwie.. Jest w top30 szkół podstawowych w Polsce! To o czyms swiadczy! Nigdy szkolnictwo na poziomie podstawowym w Kuzni nie stalo na tak wysokim poziomie!! [a warto zaznaczyc, ze reputacja tej szkoly ciagle rosnie!] Polaczenie szkol bedzie ogromnym bledem.. szkoda jedynie dzieci i ich rodzicow. Miedzy podstawowka a gimnazjum na obecna chwile jest przepasc, a polaczenie tych szkol doprowadzi do tego, ze wiekszosc dzieci po ukonczeniu szkoly podstawowej wybierze gimnazjum poza granicami naszego miasta i ewentualnym skutkiem moze byc zamkniecie rowniez gimnazjum.. choc moze to i dobrze, bo nikt nie bedzie musial oddychac xylamitem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już po ptokach - szkoła zostanie przeniesiona. Pisaniem na forum niestety nie da się temu zapobiec. Skoro macie dzieci lub niedługo będziecie mieć, to trzeba było inaczej o to walczyć. A co do rozliczenia - za poprzednią kadencję tak ładnie rozliczyliście radę i panią burmistrz, że dostali się na kolejną. Narzekacie na nią, a także na takie "kwiatki" jak p. Wajda lub Tokarska, a jakimś cudem głosuje na nie tyle osób, że znowu mogą się szczycić miejscem w radzie. Mówi się, że jakie społeczeństwo, taka władza i coś w tym jest. Za mało jest osób, które się tym interesują naprawdę i głosują na kogoś kto może coś zrobić dla tej gminy, a nie tylko głupio się uśmiechać na sesjach rady.

  OdpowiedzUsuń
 13. ludzie, skoro nie podoba wam się pomysł połączenia szkół, to w czym problem? piszcie petycje, zbierajcie podpisy, demonstrujcie pod budynkiem urzędu i okupujcie budynek szkoły, walczcie o swoje prawa! demokracja to władza ludu, a nie jednego człowieka. skoro społeczeństwo tego nie chce, to jakim prawem jakaś jednostka może decydować o niszczeniu szkoły i przenoszenia jej do tego burdelu na piaskowej?? nie ma co płakać na forum. trzeba przejść od słów do czynów!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziwię się społeczności kuźniańskiej, że z taką determinacją szkaluje dorobek tej szkoły. Przecież w przeszłości, przed reformą szkolnictwa, mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr2,o równie bogatych tradycjach i niezłym dorobku jak Szkoła Podstawowa nr1.Rywalizacja między tymi placówkami była zawsze, ale była to zdrowa konkurencja. Jakoś w tamtym czasie nikomu Xylamit nie przeszkadzał (i wcale bym się nie zdziwił gdyby teraźniejsi oponenci byli absolwentami tej szkoły-to byłby wstyd!) W tej szkole pracowali, podkreślam PRACOWALI nauczyciele zaangażowani i oddani uczniom i swojej szkole. Co się z nimi stało? Większość przeszła na zasłużoną emerytyre,część odeszła na wcześniejszą po zmianach kadrowych na stanowisku kierowniczym (czytaj dyrektorskim),a część została zwolniona w imieniu prawa z powodu redukcji etatów po połączeniu ze szkołą z ul.Jagodowej (I myślę,że nie była ważna w tej kwestii kompetencja czy dorobek nauczyciela),a ci którzy zostali, są w mniejszości i chyba mają już to "gdzieś".

  OdpowiedzUsuń
 15. Więc co jest tak naprawdę przyczyną upadłości i braku zaufania wobec tej szkoły? Winne są władze gminy,ich polityka oświatowa,które połączyły w swoim czasie gimnazjum z technikum,celem oszczędności i rzekomej ochrony pracy nauczycieli.Oszczędności może i były,a reszta.... Oto,do czego to doprowadziło. Winna jest także polityka kadrowa gminy,która powoływała dyrektorów tejże szkoły (w konkursach,czy też bez).Nie mieli pomysłu,a może i chęci do zarządzania tą placówką.Można także szukać przyczyny wśród obecnych nauczycieli,jednak byłoby to wielkim uogólnieniem. Reasumując. Połączą Szkołę Podstawową z Gimnazjum i nie będzie znaczenia w jakim znajdą się budynku,a po kilku latach zlikwidują. A Waszym dzieciom zafundują darmowy bilet do Nędzy albo Rud,lub też gdziekolwiek indziej,bo tak będzie oszczędniej i zdrowiej dla dzieci . Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

  OdpowiedzUsuń
 16. wake up people ... czas R się kończy,,, potrzebna jest tylko jeszcze jedna wpadka i po niej ....

  OdpowiedzUsuń
 17. prawdziwy Lelek01 lutego, 2012 08:28

  ekhm rozbawiłeś mnie. Najlepsza szkoła w powiecie :laughing: Jedna z lepszych w Polsce. Ja piernicze, co ty jadłeś. Czy ty też jesteś miszcz świata i okolic? Szkoła jest niezła ale żeby od razu coś takiego. anonymous rozwiń swój półprodukt bo nie rozumiem o co ci chodzi. To nawet nie są bzdury, to są głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 18. prawdziwy Lelek.. widzę, że mało obeznany w temacie :) Pragnę Cię poinformować, że w 2011 roku szkoła podstawowa w Kuźni Raciborskiej zdobyła 1. miejsce w powiecie względem nauczania :) a bodajże 7 w rankingu wojewódzkim ;) W wolnej chwili możesz się przejść do szkoły i zapytać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. a mnie sie ten pomysł na początku nie podobał ale teraz zaczynam widziec jakieś pozytywy...wszystko się zmienia wokół.Nigdy juz nie będzie tak samo.Ludzie nie lubia zmian.Może bedzie fajnie ...Urząd w środku miasta łał...czemu nie...może rzeczywiście połączenie szkół przyniesie jakieś korzyści których nie widzimy.Mamy wielu zdolnych uczniow w Kuźni ...czy mamy upierac sie koniecznie przy tych starych murach... :smile:

  OdpowiedzUsuń
 20. jeszcze za te transformacje będziecie dziękować pomysłodawcom. A panowie S. i R. głosują w zależności od biorytmów i humorku. Kompletna z nimi klapa.

  OdpowiedzUsuń
 21. @ekstaza: Tak, szczególnie będziemy dziękować jak za 2 lata do szkół pójdzie tyle dzieci, że zacznie miejsc brakować. Co wiadomo już teraz, bo te dzieci już są. Ale oczywiście władza jak każda patrzy krótkowzrocznie, bo może to nie oni będą wtedy odpowiadać przed wyborcami za swoje czyny. A poza tym zawsze "jakoś to będzie". Więc nie chrzań, że będziemy dziękować. Tylko wtedy jak ich wszystkich szlag trafi!

  OdpowiedzUsuń
 22. do sherlocka: twoje ostatnie zdanie pokazuje kim i czym jesteś. Jeśli takie jest całe środowisko ktore chce bronić podstawówki, to ja dziękuję. Wstyd mi za to, że jestem z naszego miasteczka. Wstyd! I pamietaj sherlocku przez małe ,,s" - nie życz ( czyń ) drugiemu, co tobie niemiłe". Ciekawe, co ci Bozia dała w miejsce mózgu?

  OdpowiedzUsuń
 23. @ekstaza: Pewnie nic mi nie dała. Nie wiem co cię doprowadza do tej ekstazy, ale chyba nie pani burmistrz i jej radne płci żeńskiej? Czepiasz się Skórki i Kasprzyka, a spójrz lepiej na Mariolę i podobne. To jest katastrofa. I jakoś nikt nie zaprzecza. Nikt nie potrafi powiedzieć co one tam w tej radzie dobrego robią, cokolwiek robią. A nadal je wybieracie. Może mi Bozia nie dała, ale w takim razie nie dała też większości z wyborców.

  OdpowiedzUsuń
 24. podstawówka da sobie radę, choć spadnie poziom i lepsze dzieciaki uciekną tak jak teraz uciekają z gimnazjum. poza tym nic się nie zmieni, bo gmina nie inwestuje w oświatę, wszystko jest tylko po minimum i do widzenia. gdyby stworzyć jakieś ciekawe profile czy coś, to może byłoby inaczej, ale póki co widzę to tak, że połączą szkoły a gimnazjum z czasem i tak zginie śmiercią naturalną bo lepsi uciekną, a gorsi skończą w poprawczaku, a przeciętnych uczniów jest za mało, żeby utrzymywać gimnazjum. bawcie się tak dalej, a za 2-3 lata nie zmieścicie w szkole maluchów, które mają przyjść wtedy.

  OdpowiedzUsuń
 25. błędem było przenoszenie średnich szkół z jagodowej na piaskową i to był pierwszy gwóźdź do trumny!!

  OdpowiedzUsuń
 26. to jest pewne, że większość uczniów z podstawówki pojdzie do gimnazjów w Raciborzu, bo nie będzie chcialo siedziec w tym syfie z dziecmi z patologii. Przeciez w tym gimnazjum teraz jest smrod i ubostwo! na sile sciagani sa uczniowie z jakichs osrodkow wychowawczych i innych spelun! I jak tam ma byc dobrze skoro wiecznie sa problemy, a uczniowie reprezentuja coraz nizszy poziom..

  OdpowiedzUsuń
 27. ta patologia to są wasze dzieci! Ten syf tworzą wasze dzieci, wasi nauczyciele. To nie ludzie z Raciborza, Rud, Rybnika tworzą. To wy sami. Zroumcie to wreszcie. To jest wasz obraz cały!

  OdpowiedzUsuń
 28. nikt normalny juz teraz nie pusci swojego dziecka do gimnazjum tutaj :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak czytam niektóre komentarze to mnie trafia. Jak można bronić zamknięcia szkoły? KAŻDA likwidacja szkoły jest zła i nie wytłumaczą tego jakieś pozorne oszczędności w budżecie. Po prostu radni zaniżacie poziom kształcenia w gminie. To, że większość z was miała awersję do nauki nie oznacza, że macie innych pozbawiać do niej dostępu! Myślcie o przyszłości, a nie tylko o swojej kadencji, później niech się inni martwią. Odtworzenie szkoły nie jest już takie proste.

  OdpowiedzUsuń
 30. prawdziwy Lelek03 lutego, 2012 02:17

  Do pani w kiosku trzeba w gumkach zrobić dziurki szpileczką i będzie więcej dzieci. W tedy będzie głosowanie czy otworzyć nową szkołę. Nikt nie będzie przeciw. Ludzie postarajcie się bo ja już nie dam rady. Chciałbym takiego głosowania dożyć.

  OdpowiedzUsuń
 31. do ctrlaltdel: widać, że masz wyraźne luki w intelekcie. Czyżbyś kończył kuźniański uniwerek? Chyba tak, widać to po twoim wpisie. Zostań radnym i basta. Ale ty nadajesz sie najwyżej na ,,nieporadnego". W całym swiecie szkoły sie zamyka jak jest taka potrzeba, a jak trzeba to się otwiera. Nawet jakbyście mieli podstawówkę na każdej ulicy, gimnazjum na rogu każdej z nich, a uniwerek na wszystkich rogatkach, to i tak by wam to nie pomogło. I basta kotusie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak już nieraz pisałem... Kuźnia się kończy! Czas to ludzie zauważyć. Myślcie co chcecie, każdy kto jest w stanie użyć swojego rozumu wie, że Kuźni nie da się uratować i zobaczycie to za kilka, kilkanaście lat. Zostaną tylko wspomnienia z dawnych lat jak Kuźnia "żyła" i miała się rozwijać. Tyle w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ci dwaj panowie na zdjeciu do kibla chcą wyjść?

  OdpowiedzUsuń
 34. tak widzu. "prosem paniiii, a mogem siem załatwić"? :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Grabarzami tej szkoły jest dyrekcja razem z całą kadrą szkoły. Mam nadzieję że po połączeniu szkół zostaną tylko najlepsi a nie układy układziki [a jest nawet dwoje ananasków w Radzie]...

  OdpowiedzUsuń