19 listopada 2011

Kuźnianin czy kuźniczanin? Jak poprawnie mówić o mieszkańcu Kuźni Raciborskiej?

Odmiana nazwisk czy mieszkańców poszczególnych miejscowości niejednemu sprawia sporo kłopotów. Widać to nie tylko w mowie potocznej, ale i w komentarzach, pisanych choćby na naszym portalu. Wielu bowiem - identyfikując się z miejscem zamieszkania - podpisuje się "kuźniczanin". Bywa też, że nad komentarzem widnieje "kuźnianin". Która z tych form jest zatem prawidłowa?

Poprawnym określeniem osoby zamieszkującej Kuźnię Raciborską będzie forma "kuźnianin". "Kuźniczanin" natomiast to mieszkaniec Kuźnicy. Większa grupa mieszkańców naszego miasta, to zaś "kuźnianie", a nie "kuźniczanie" (Przebywam wśród kuźnian, a nie kuźniczan). Idąc dalej, powiemy, że nie ma kuźnianina / kuźnianki, mówimy o kuźnianinie, przyglądamy się kuźnianinowi (bądź kuźniance) itd.

Drążąc temat odmian, warto jeszcze kilka słów poświęcić odmianie nazwisk. Dziś wciąż wiele osób popełnia kardynalny błąd wypisując np. dyplom dla Jana Kowalski (!). Jak zaznacza słynny językoznawca prof. Jan Miodek - wszystkie nazwiska, która można odmienić - należy to bezwzględnie czynić. Zatem dyplom powinien być dla Jana Kowalskiego, Piotra Czajkowskiego (a nie Piotra Czajkowski), Krzysztofa Nowaka (w żadnym wypadku Krzysztofa Nowak (!)). W przypadku formy żeńskiej, sytuacja przedstawiać się będzie następująco: Zaproszenie powędruje do rąk Anny Kowalskiej, Justyny Czajkowskiej, ale już Beaty Nowak (a nie Nowakowej). Posłuchaj, co na ten temat mówi wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.Bardzo często błędy pojawiają się również w wymowie roku. Dla wielu 2011, to rok dwutysięczny jedenasty, 2005 to dwutysięczny piąty, a 2020 to dwutysięczny dwudziesty (!). Poprawną formą w tym przypadku jest dwa tysiące jedenasty, dwa tysiące piąty i dwa tysiące dwudziesty. Wyjątkiem będzie tylko rok 2000, który można wymówić zarówno jako dwutysięczny, jak i rok dwa tysiące. Pozostałe zaś jako dwa tysiące pierwszy, drugi itd...

10 komentarzy:

 1. Brawo! Mam nadzieję, że to przeczyta pani burmistrz nasza kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. brawo !! rita na kolanach !!! od razu widac ze nie nieskonczyla podstawowki !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mylićie się, właściwe jest - człek zza lasu

  OdpowiedzUsuń
 4. hehe sympatyczny - dobrze to wymysliles :laughing: :tongue: :wink: na to bym nie wpadla :wink: :smile: ale ten kuźnianin to mi tak nie bardzo, w Max...u jest kiełbasa kuźniczanka więc nie wiem jak to jest :smile: pozdro ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkaniec Nędzy?? Nędznik/Nędzarz? :tongue:

  OdpowiedzUsuń
 6. Gorol albo Kuźniak :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być jeszcze Nędzkowiec Ale co wy na Raszczyczanina? Tego się trzeba nauczyć mówić.

  OdpowiedzUsuń
 8. KOLEJNY ATAK NA STRONE JUTRO JEDZIEMY NIE SPIMY

  OdpowiedzUsuń
 9. Ktoś miał wątpliwości, że jedyna poprawna forma to kuźnianin, tak samo jak rudzanin czy raciborzanin :laughing:

  OdpowiedzUsuń