21 grudnia 2010

Światłowodowy internet dotarł do Kuźni Raciborskiej

Redakcja: Panie Jarosławie, firma ostrog.NET znana jest głównie jako obecnie największy lokalny dostawca internetu radiowego, jakie jeszcze usługi świadczy Pana firma?

JW: Nasza firma od samego początku świadczyła dostęp do sieci internet za pomocą łącz radiowych, ale wraz z rozwojem firmy rozszerzaliśmy także naszą ofertę. Między innymi świadczymy także usługi hostingowe i programistyczne z których korzysta kilkaset firm i osób prywatnych. Zajmujemy się także budową na zlecenie sieci komputerowych, w tym także sieci światłowodowych oraz doradztwem w tej tematyce, w najbliższej przyszłości naszym Klientom zostaną udostępnione usługi Kablowej Telewizji Cyfrowej.  Ponad dwa lata temu uruchomiliśmy również własną platformę telefonii cyfrowej VoIP czyli taniej telefonii stacjonarnej bez miesięcznego abonamentu. Oznacza to, że nasi klienci ponoszą koszty tylko i wyłącznie za wykorzystane połączenia, a z usługi może skorzystać każda osoba, mieszkająca w dowolnym miejscu na świecie posiadająca w domu internet. Wychodzimy z założenia, że firmy z branży informatycznej muszą się cały czas rozwijać. Świadczenie usług telekomunikacyjnych wiąże się z jedną prostą zasada „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.”, Dlatego przez cały czas modernizujemy i rozbudowujemy nasza infrastrukturę. Aktualnie główny nacisk kładziemy na zwiększenie prędkości dla naszych klientów, głównie przez zastosowanie przewodów światłowodowych. Większą inwestycją jaką ostatnio udało nam się poczynić, było przyłączenie do naszej sieci Kuźni Raciborskiej za pomocą światłowodów. Docelowo mieszkańcy całej miejscowości będą mogli cieszyć się szybkim internetem, natomiast w pierwszym etapie jest to osiedle w administracji ZGKiM m. in. z ulicami Bema, Świerczewskiego, Kościuszki, Krasickiego.
Zapraszamy również do współpracy pojedyncze wspólnoty mieszkaniowe lub zarządców budynków. W Raciborzu planujemy obecnie przebieg trasy światłowodowej od dzielnicy Ostróg, przez ścisłe Centrum, aż do Placu Konstytucji 3-go Maja (Świński Rynek). Umożliwi to podłączenie do sieci światłowodowej budynków i zaoferowanie dla jej mieszkańców korzystanie z pełnej gamy naszych usług: TV, internet, telefon.

Red: Tak wiele mówi się o zaletach światłowodów, czy może Pan wytłumaczyć dlaczego akurat ta technologia?

MM: Oczywiście. Światłowody obrazowo można określić jako medium ostateczne, głównie dlatego, że nie ma prędkości wyższych niż prędkość światła. W sumie aktualnie jedynym ograniczeniem prędkości przesyłu danych z wykorzystaniem przewodów światłowodowych jest technologia jaką zakończony jest światłowód. Jeszcze kilka lat temu maksymalne prędkości jakie można było osiągnąć były o wiele niższe niż te, które osiągamy dzisiaj. Za kilka lat prędkości będą o wiele wyższe niż dziś i taka sytuacja będzie się powtarzać jeszcze przez wiele, wiele lat światłowód jako medium transmisyjne pozostanie niezmieniony. Nie można także zapomnieć o ogromnych odległościach na jakie można za pomocą światłowodów przesyłać dane, to właśnie przewody światłowodowe łączą ze sobą kontynenty, i w przeciwieństwie do transmisji drogą radiową, światłowody są odporne na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz lub śnieg. W związku z tym klienci, którzy stosują tego typu łącza nie muszą obawiać się przerw w ich działaniu.

Red: Rozumiem, ale w związku z tym dlaczego wszędzie nie stosuje się przewodów światłowodowych?

MM: Stosuje się coraz więcej tego typu połączeń, oczywiście szybciej i taniej jest dostać się do klienta indywidualnego radiem, a doprowadzenie przewodu jest jednak problematyczne. Pierwszymi klientami, do których doprowadzi się połączenie światłowodem będą mieszkańcy osiedli bloków, do których jednak najłatwiej doprowadzić potrzebną infrastrukturę. Pewnym problemem dla niektórych operatorów jest także zastosowanie specjalistycznego sprzętu do spawania przewodów światłowodowych oraz testowania jakości łącza, oczywiście nasi pracownicy posiadają odpowiedni osprzęt jak i kwalifikację do budowy tego typu sieci.

Red: Wspominają Panowie, że oprócz świadczenia usług dostępu do Internetu państwa firma oferuje telefonię VoIP i w najbliższym czasie Telewizję Cyfrową. Może parę słów na ten temat?

MM:  W dzisiejszych czasach nie można poprzestać tylko i wyłącznie na jednej usłudze, praktycznie każdy poważny operator telekomunikacyjny oprócz usług Internetowych, udostępnia swoim klientom usługi telefoniczne oraz coraz częściej usługi Telewizji Cyfrowej. Pakiet trzech powyższych usług nazywany jest Triple play. Jako usługę dodatkową już od jakiegoś czasu udostępniamy naszym klientom usługi Telefonii Cyfrowej, bez stałego miesięcznego abonamentu, oraz z naprawdę niskim kosztem minuty rozmowy. Usługa ta cieszy się dużą popularnością zarówno wśród klientów detalicznych, jak i firm, głównie ze względu na możliwość znacznego ograniczenia stałych kosztów, jak to ma miejsce w wypadku standardowego telefonu. Osoby posiadające za granicą rodzinę, firmy mające zagraniczne oddziały, mogą zamontować telefon stacjonarny, a dzwoniąc do Polski ponoszą koszty jak za połączenia lokalne. Dodatkowo klient nie musi podpisywać umowy terminowej, jak w przypadku dużych telekomów.      
Jeżeli zaś chodzi o Telewizję, właśnie mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, o której wspominaliśmy, będą mieli w pierwszej kolejności możliwość skorzystania z tej usługi. Aby możliwe było udostępnienie telewizji konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, głównie światłowodowej, gdyż żadne inne medium nie jest w stanie sprostać wymaganiom jakie stawiane są stosowanej przez nasza firmę technologii przesyłu. Jesteśmy w trakcie podpisywania umów z dostawcami treści i z TV ruszamy od stycznia.

Red: Dziękujemy Panom za rozmowę.

JW: Również dziękujemy i korzystając z okazji chcielibyśmy życzyć Wszystkiego Najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku wszystkim naszym obecnym jak i przyszłym klientom.

/Zaczerpnięte z www.raciborz.com.pl/

3 komentarze:

  1. Na bloki spółdzielcze tez wejdzie ostróg.net??????????????

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dotrze brak funduszy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kablujemy obecnie całe osiedle w administracji ZGKiM - więcej informacji na maila biuro@ostrog.net

    OdpowiedzUsuń