16 listopada 2010

Policja w Kuźni i Rudach będzie miała nowe radiowozy

Wniosek z prośbą o zakup nowych radiowozów dla posterunków policji w Kuźni i Rudach złożyli niedawno do Rady Miejskiej kierownicy obu jednostek.

Jak zaznacza w piśmie zarówno st. asp. Jerzy Matusiak z Kuźni, jak i mł. asp. Bogdan Adamik z Rud - Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach posiada nowe, oznakowane radiowozy marki KIA CEED typ kombi i do 30 listopada tego roku przyjmuje oferty zgłoszeniowe na zakup radiowozów w 2010 r. Koszt dofinansowania tak w jednym, jak i w drugim przypadku wynosi 25 tys. zł.

Swój wniosek asp. Matusiak motywuje tym, że Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej posiada aktualnie na stanie dwa pojazdy służbowe - oznakowane radiowozy Peugeot Partner z roku 2005, które są już mocno wyeksploatowane, awaryjne, z dużym przebiegiem (ponad 170 tys. km), co wiąże się z częstymi naprawami i postojami. Dodatkowym obciążeniem eksploatacji radiowozów - jak podkreśla kierownik posterunku - jest rozległy i zróżnicowany teren działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, gdzie średni miesięczny przebieg radiowozu to około 3-4 tys. km.

Nieco dalej w swym wniosku idzie asp. Adamik, który zaznacza, że 15 października, będący na wyposażeniu Posterunku Policji w Rudach radiowóz marki Opel Astra został zezłomowany w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, z uwagi na bardzo duży przebieg oraz ogólny stan techniczny pojazdu. Aktualnie policjanci z Rud korzystają z pożyczonego od Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu radiowozu marki Peugeot Partner. Rozwiązanie to - jak podkreśla kierownik posterunku - jest jednak chwilowe, gdyż pojazd również jest mocno wyeksploatowany.

Obaj kierownicy natomiast zgodnie przyznają, że zakup nowych radiowozów z pewnością przyczyni się do poprawy jakości pełnionej służby i wpłynie na stan bezpieczeństwa w podległym rejonie służbowym.

Przedstawione na sesji wnioski, wzbudziły niemałą konsternację wśród radnych. - Czy Komenda Wojewódzka nie mogłaby się w jakiś sposób do tego dołożyć; tak, by miasto nie musiało pokrywać całej kwoty? - pytał Antoni Głowski. - To trudny temat, zwłaszcza w końcówce - powiedziała z kolei burmistrz Rita Serafin. - Z jednej strony jest to sprzęt, który będzie działał na naszym terenie. Jeżeli patrole samochodowe byłyby takie, jak byśmy sobie tego życzyli, to radiowóz z 2005 r. nie jest starym pojazdem - dodała.

- Weźmy to pod uwagę, że oferta jest ważna tylko do końca tego miesiąca - podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona. Za dofinansowaniem była również radna Grażyna Tokarska: - Jeżeli daliśmy 50 tys. zł na podwozie dla straży w Siedliskach, to możemy dać dwa razy po 25 tys. na policję. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo - argumentowała. - Myślę, że każdy powinien za tym podnieść rękę - dodała.

Głos w tej kwestii zabrał także obecny na sesji Władysław Gumieniak: - Nie jestem radnym tej rady, ale jedyne, co mogę podpowiedzieć, to zgodzić się na to. Tańszego nie kupimy, a ten jest już oznakowany - podkreślił radny powiatowy.

Po krótkiej dyskusji, wnioski zostały przyjęte pozytywnie i do uchwały o zmianach w budżecie w punkcie "Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa" wprowadzono podpunkt, w którym 50 tys. zł - w ramach wpłaty na Fundusz Wsparcia Policji - przeznacza się na zakup dwóch samochodów dla Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej i w Rudach.

/Artykuł zaczerpnięty z www.raciborz.com.pl/

19 komentarzy:

 1. Rowery i buty powinni im kupić, nie pamiętam już pieszego patrolu spacerującego po ulicach Kuźni. Przejeżdżający radiowóz na nikim nie robi wrażenia. No co jest ''CHŁOPCY'' boicie się wyjść na ulice naszego miasteczka, czy po prostu wam się nie chce???

  OdpowiedzUsuń
 2. robi wrażenie... patrol zasuwał co najm,niej 80km/h przez nasze Kuźniańskie uliczki, chlapiąc przechodniów!!! Co do pieszych patroli jestem za - ale co boją się... a żuli na KR przybywa:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam sie ,piesze patrole dały by większy skutek.Ale niestety to jest wygoda ,przejadą pojadą a banda dalej dewastuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. dokładnie, w większych miastach choćby w takich jak Racibórz piesze patrole są widoczne. W Kuźni tego jeszcze nie doświadczyłem... ;] ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. to dopiero wogóle nie będą wychodzić z tego radiowozu, chyba że do unikatu po żarcie jak zwykle... :laughing:

  OdpowiedzUsuń
 6. po co im samochody skoro oni i tak wogole sie na kuźni nie pokazują, nowe samochody nic nie zmienią!!

  OdpowiedzUsuń
 7. nie wiem czy widziałeś/aś, ale wczoraj około godz19 koło kościoła przechadzał się pieszy patrol. Byłam w wielkim szoku. Jednak chodzą ?? :laughing:

  OdpowiedzUsuń
 8. To trzeba zapisać w kominie białą kredą :smile:

  OdpowiedzUsuń
 9. za te pieniądze które im płacą to ja bym nawet z tego posterunku nie wychodził!!! :laughing:

  OdpowiedzUsuń
 10. Auta na razie nie mają a po żarcie trzeba wyskoczyć. No chyba że się pomodlić byli....

  OdpowiedzUsuń
 11. "doEm", toś mnie mile zaskoczyła ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. za niedługo powstanie biedronka no i tak nic nie ukradniecie bo znając życie nasz patrol będzie tam najczęściej

  OdpowiedzUsuń
 13. GŁOSUJMY NA PAWŁA MACHĘ ! TO DOBRY WYBÓR !!! :smile: GŁOSUJMY NA RADNYCH KWW MACHA !!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratulacje dla Pawła Machy!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. To nie jest tak do końca jak wam wszystkim się wydaje radiowozy co chwile zepsute nawet niema jak dojechać na interwencję chodźby na osiedle jak jest awantura to muszą się tam szybko znaleść więc jestem za zakupem a co do pieszych patroli to w raciborzu są ale straż miejska i czasami łączona z policją dlatego widać tam czasami policjanta pieszo jak by w kuźni była Straż Miejska toby też były piesze patrole i ja jestem za niech miasto znowu utworzy STRAŻ MIEJSKĄ to moźe zmiejszy się liczba chuliganów którzy wieczorami dewastują Kuźniasę

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja nie mam nic przeciwko zakupie nowych samochodów lecz z 2 strony można byłoby zainwestować w inne rzeczy. Kuźniańską policje widuje z 4 razy w tygodniu a dużo czasu spędzam na dworze. Teraz tak się mówi ale czy policja złapała kogoś na kuźni zawsze jak coś się dzieje to są spóźnieni.

  OdpowiedzUsuń
 17. czy ktoś widział policjanta na Topolowej lub w Siedliskach gdzie Tiry codziennie notorycznie i bezkarnie łamią przepisy drogowe.prędkość ~ 90km/h znaki drogowe nie dla nich. Po co również nakrywać piasek i przewożony żwir skoro można innym uczestnikom ruchu sypać w oczy, nawet obsypywać niemowlaków w wózkach -dżungla! i gdzie ta Policja narzekają że brak im funduszy.

  OdpowiedzUsuń
 18. a po co im te radiowozy do przewozu leśnej zwierzyny?dzisiaj zapakowali sobie potrąconą piękna łanie i pojechali,a tym to powinno się zająć koło łowieckie a nie policja!!!wstyd dla policji-tam gdzie mają być to ich niema.byli na służbie a zajmują się tym czym nie trzeba!!!!!!

  OdpowiedzUsuń