14 października 2010

Modernizacja Placu Zwycięstwa - wybierz swój projekt

"Koncepcja zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej" to temat wystawy, którą od dziś do 20 października można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Image and video hosting by TinyPic

Od dawna wiadomo, że Plac Zwycięstwa, znajdujący się w samym centrum Kuźni Raciborskiej nie należy do miejsc szczególnie upodobanych przez mieszkańców. Oddany do użytku w 1970 r. wraz ze znajdującym się tam Pomnikiem Zwycięstwa, został już mocno nadgryziony zębem czasu. By zmienić ten stan, władze miasta zaczęły snuć propozycje jego modernizacji. Gorąco zrobiło się dwa lata temu na jednej z sesji, kiedy to dyskutowano na temat funduszy, które miały zostać przeznaczone na przebudowę placu. Koszt modernizacji miał wynieść 500 tys. zł.

W międzyczasie środki zostały przesunięte na inne cele i rewitalizacja Placu Zwycięstwa została odłożona na półkę. Do tematu powrócono przed rokiem, z jedną tylko różnicą: w projekt postanowiono zaangażować studentów wydziału architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. [...]

Na konkurs wpłynęło 21 prac. W skład jury weszło czterech przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej oraz czterech przedstawicieli PŚ.

Image and video hosting by TinyPic

W wyniku narady, główną nagrodę zdecydowano przyznać Kindze Cicheckiej (fot. powyżej) i Justynie Olczyk (prace można było wykonywać w dwuosobowych grupach). Prócz pierwszej nagrody, jurorzy przyznali również wyróżnienie Agnieszce Mazur i Marcinowi Harnaszowi oraz dwa wyróżnienia równorzędne dla Magdaleny Huk i Tadeusza Lipki oraz Krzysztofa de Mehlen. Zwycięski projekt nagrodzono laptopem, wyróżnionych - publikacjami o tematyce architektonicznej.

Image and video hosting by TinyPic

Celem wystawy, która została otwarta w środowe popołudnie, było uwypuklenie współpracy, jaką udało się nawiązać pomiędzy kuźniańskim samorządem a władzami Politechniki Śląskiej. [...]

Ekspozycja liczy 21 prac, których autorami są studenci gliwickiej uczelni. - To 21 pomysłów, które w bardzo różny sposób pokazują, co można zrobić z taką przestrzenią - mówi burmistrz. - Jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, to na pewno nie będzie tak, że wybierzemy jedną pracę, która zyska takie ogólne uznanie i będzie traktowana jako ta, która będzie realizowana. Będziemy czerpać z tych różnych pomysłów - tłumaczy Rita Serafin.

Image and video hosting by TinyPic

Wpływ na to, jak może wyglądać Plac Zwycięstwa będą mieć również mieszkańcy Kuźni Raciborskiej. Jak zaznaczyła burmistrz, w sali, w której eksponowane są prace, wystawiona będzie skrzynka, do której będzie można wrzucać kartki z własnymi propozycjami i uwagami dotyczącymi zagospodarowania centralnej części miasta. [...]

Image and video hosting by TinyPic

Wystawa prac czynna będzie dla mieszkańców od 14 do 20 października w godzinach 8:00-20:00. Na koniec warto dodać, że Plac Zwycięstwa nie jest ostatnim projektem, którym zajmować się będą studenci z Gliwic. W ramach zajęć opracowywać będą projekt rewitalizacji skwerku przy ul. Moniuszki.

Pełny artykuł oraz video znajdziesz na www.raciborz.com.pl

1 komentarz:

  1. Byłem, obejrzałem projekty. Niektóre z nich to prawdziwe cudeńka architektoniczne. Ech, żeby ta modernizacja doszła do skutku. Mielibyśmy piękne centrum naszego miasteczka :smile:

    OdpowiedzUsuń