09 maja 2024

Senat po stronie Ślązaków. Europoseł Kohut do prezydenta Dudy: Teraz piłka po Pana stronie

Na środowym (8 maja) posiedzeniu Senat przyjął ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za głosowało aż 57 parlamentarzystów. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji.


- Uznaniem języka śląskiego Polska buduje kapitał zaufania na Śląsku. Nasz kraj po latach uznaje język swoich współobywateli i jest gotów wesprzeć śląską kulturę. Robię wszystko, by dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) przetrwało - mówi europoseł Łukasz Kohut.

Prezydent Duda może podjąć teraz trzy decyzje: podpisać, zawetować, bądź wysłać do pseudo Trybunału Julii Przyłębskiej.

- Panie Prezydencie, dzieli nas wiele, ale może nas połączyć śląska sprawa. Ślązacy i Ślązaczki głosowali także na Pana. W podrybnickiej wsi Gaszowice, w której Pan wygrał, prawie połowa mieszkańców zadeklarowała tożsamość śląską. Tu nie chodzi o politykę, tu chodzi o naszą, śląską kulturę, język i dziedzictwo. Proszę nie odbierać nam, Ślązakom pieniędzy, które możemy dostać  z Warszawy i Brukseli na ochronę dziedzictwa naszych babć i dziadków! Proszę podpisać ustawę - zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, Łukasz Kohut startujący z Koalicji Obywatelskiej z miejsca numer 3.

Materiał nadesłany / Biuro europosła Łukasza Kohuta w Parlamencie Europejskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz