15 marca 2024

Europejski Trybunał Praw Człowieka po stronie Ślązaków i Ślązaczek. Jest wyrok!

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił wyrok w sprawie likwidacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Decyzja europejskiego sądu jest konsekwencją skargi na decyzję polskich sądów o tym, że nie istnieje "narodowość śląska"...


... A tym samym nazwa stowarzyszenia wprowadza w błąd. Zdaniem Trybunału, nastąpiło naruszenie artykułu 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W wyroku czytamy, że władze krajowe nie wykazały, że nazwa skarżącego stowarzyszenia i brzmienie dwóch postanowień jego statutu, które odnosiły się do "narodowości śląskiej", mogły stanowić zagrożenie dla porządku publicznego.

Orzeczenie komentuje europoseł ze Śląska Łukasz Kohut (na zdjęciu powyżej), który mówi: - To orzeczenie ma wymiar historyczny! 600 tysięcy ludzi, którzy zaznaczyli w Spisie Powszechnym śląską tożsamość zostały uszanowane przez europejski trybunał. Uznanie języka śląskiego jako język regionalny to jedno, ale także już najwyższy czas, aby Ślązacy i Ślązaczki zostali uznani w Polsce za mniejszość etniczną. Taki jest bowiem stan faktyczny - jesteśmy największą nieuznaną mniejszością etniczną w Polsce. I będziemy walczyć o uznanie tego statusu i nasze prawa - jako dumni obywatele Polski i Europy, ale o śląskiej tożsamości.

Materiał nadesłany / Biuro europosła Łukasza Kohuta w Parlamencie Europejskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz