09 lutego 2024

Wybory samorządowe 2024: Kto na burmistrza, a kto na radnego? [Aktualizacja]

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Setki osób w całej Polsce będą walczyć o mandat radnego miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego. Oprócz przedstawicieli poszczególnych szczebli samorządu wybierzemy także włodarzy miast i gmin.

 

Lada dzień, bo 12 lutego upłynie termin zgłaszania komitetów wyborczych, z których wystartują kandydaci. Jak na dziś przedstawia się sytuacja w naszej gminie?

Jak podaje komisarz wyborczy w Bielsku-Białej, w Gminie Kuźnia Raciborska zarejestrowano dotąd sześć komitetów wyborczych (stan na 9 lutego, godz. 16:50), którymi są (w nawiasie pełnomocnik wyborczy):

a) KWW Maria Wyszomierska - Stara Kuźnia (pw: Irena Wiktoria Faraś; Kuźnia Raciborska);
b) KWW Zmiana Dla Rozwoju (pw: Adam Michał Skórka; Kuźnia Raciborska);
c) KWW Gmina Dla Mieszkańców (pw: Bernard Marek Kowol; Kuźnia Raciborska);
d) KWW Stabilny Rozwój (pw. Michał Macha; Kuźnia Raciborska);
e) KWW Jednym Głosem (pw. Krystian Stefan Kania; Rudy);
f)
KWW Kuźnia Możliwości (pw. Robert Antoni Machnik; Kuźnia Raciborska).

Kto chce objąć ster gminy?
Wybór włodarza zawsze wzbudza spore emocje. Jak na razie znamy nazwiska dwóch kandydatów: urzędującego obecnie Pawła Machę oraz Wojciecha Gdesza, który przed kilkoma dniami zrezygnował z funkcji wiceburmistrza. Nieoficjalnie wśród kandydatów wymienia się także mieszkańca Rud - Pawła Dzieżoka.
    
Chętni do Miasta, Powiatu i Województwa
Tutaj sytuacja nie jest póki co tak klarowna, choć pierwsi kandydaci ogłaszają się już w mediach społecznościowych. Jedną z kandydatek jest z pewnością wspomniana wyżej Maria Wyszomierska, która od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej zarządu Rady Osiedla Stara Kuźnia. Drugą osobą, która ujawniła swoje zamiary jest natomiast 23-letnia Michalina Kowol.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pewną kandydatką do Rady Powiatu Raciborskiego obejmującego nasz okręg wyborczy będzie Rita Serafin - burmistrz Kuźni Raciborskiej w latach 2006-2014, sekretarz Urzędu Miejskiego w Krzanowicach (2014-2018), a obecnie przewodnicząca kuźniańskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Miałaby tym samym zastąpić wieloletniego radnego powiatowego Władysława Gumieniaka (w kończącej się kadencji pełni on funkcję wiceprzewodniczącego rady), który nie będzie się już ubiegał o ponowny wybór.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy także, że o mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego powalczy Sabina Chroboczek-Wierzchowska, była wice- oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, na co dzień pracująca jako nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz Diecezjalnym Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu.
    
Jakich kandydatów przyniosą kolejne dni? Tego dowiemy się już wkrótce.

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz