23 lutego 2024

Uczniowie w urzędzie, czyli żywa lekcja demokracji

W piątek, 23 lutego uczniowie klasy 8a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Filary Demokracji" odwiedzili Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej gdzie spotkali się z burmistrzem Pawłem Machą.

 

Relację z wydarzenia zamieściła na swoim facebookowym profilu inicjatorka przedsięwzięcia Sabina Chroboczek-Wierzchowska, w której czytamy: - W czasie spotkania omówione zostały zadania własne gminy, przedstawiono sprawy bieżące, a także inwestycje na terenie Gminy Kuźnia Raciborska. Uczniowie zadawali pytania odnośnie do prac, planów i roli uchwałodawczej Rady Miejskiej oraz władzy wykonawczej realizowanej przez Burmistrza. Do spotkania merytorycznie przygotował uczniów Kazimierz Szczepanik, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

- Realizowana innowacja pedagogiczna - jak podkreśla autorka - ma na celu zapoznanie młodych ludzi z zadaniami poszczególnych szczebli samorządów, spotkania z władzami Miasta Kuźnia Raciborska, przedstawicielami Starostwa Raciborskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Celem innowacji jest wzmocnienie wiedzy uczniów w zakresie samorządności, działań władz uchwałodawczych oraz ustawodawczych.

To jednak nie koniec. Projekt - jak się dowiadujemy - będzie miał swój ciąg dalszy, bowiem na maj zaplanowany jest wyjazd do Warszawy. W programie znajdzie się wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, spotkanie z posłanką Gabrielą Lenartowicz i senatorem RP Henrykiem Siedlaczkiem.

- Zastosowanie nowatorskich metod nauczania, wykorzystanie nowoczesnych technologii, praca metodą projektu, zbieranie doświadczenia i wiedzy, osobiste wizyty w instytucjach samorządowych, a także spotkania z przedstawicielami władz bez wątpliwości przyczynią się do budowania społeczeństwa obywatelskiego i uczynią z naszych uczniów aktywnych i świadomych obywateli. Dlatego tym bardziej mi miło, że jestem autorką tej Innowacji i wychowawcą wspaniałych młodych ludzi - kończy swój wpis kuźniańska nauczycielka.

oprac. BK; fot. Sabina Chroboczek-Wierzchowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz