22 października 2023

Rodzina Schoenawa na starej fotografii. Wystawa w MOKSiR

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej - Koło w Kuźni Raciborskiej serdecznie zaprasza mieszkańców na wyjątkową wystawę poświęconą rodzinie Schoenawa, która odbędzie się we wtorek, 24 października o godz. 17:00 w sali widowiskowej MOKSiR przy ul. Klasztornej 9.


Przypomnijmy, że rodzina Schoenawa, a zwłaszcza nestor rodu - Anton Magnus - to prekursorzy przemysłu metalowego w Kuźni Raciborskiej. Na bazie założonego przez nich zakładu - huty "Nadzieja" ("Hoffnungshütte") funkcjonuje dziś Fabryka Obrabiarek "Rafamet".

Autorami wystaw są: Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Rita Serafin oraz Marcin Gałuszka-Biernacki. Fotografie, które będzie można zobaczyć na wystawie pochodzą m.in. od mieszkańców Kuźni Raciborskiej, a także... od liczącej dziś 97 lat Ingeborg Schoenawy, która dwa lata temu przekazała bogaty zbiór rodzinnych fotografii.

Dodajmy, że Ingeborg Schoenawa jest wnuczką Alexandra Schoenawy (zdjęcie w nagłówku zapowiedzi), a prawnuczką Antona Magnusa Schoenawy, założyciela wspomnianej wyżej huty "Nadzieja".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz