- Ślōnsko Sztama - zjednoczona jak opozycja - działa i będzie nadal działać na rzecz 600 000 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w Spisie Powszechnym z 2021 roku, zadeklarowali narodowość śląską i śląski jako język kontaktów domowych. Ślązaczki i Ślązacy to największa nieuznana mniejszość w Polsce - to musi się zmienić! To jedno z zdań dla nowego Rządu RP - czytamy w rozesłanej do mediów informacji prasowej. A oto, co na ten temat powiedzieli uczestnicy sobotniej konferencji:
Łukasz KOHUT, poseł do Parlamentu Europejskiego: "W ciągu 4 lat udało nam się przebić ze śląską sprawą do mainstreamu politycznego. Uznanie śląskiego za język regionalny i Ślązaków za mniejszość etniczną mają na sztandarach już wszystkie partie demokratycznej opozycji. Ciężka praca środowiska śląskich regionalistów, śląskich polityków - w Brukseli i Warszawie, ciężka praca ludzi kultury - daje owoce. Żeby jednak słowo ciałem się stało, potrzebujemy zwycięstwa demokratycznej opozycji 15 października. Wtedy nasze śląskie postulaty będą mogły być w końcu załatwione i wtedy także Śląsk i Polska otrzymają ogromne środki europejskie, które dziś blokuje rząd PiS i Poseł z Katowic - spadochroniarz Mateusz Morawiecki. Bez względu na wszystko, jedziemy dalej i już 9 października odpalamy spektakl Teatru Korez "Mianujom Mie Hanka" w Warszawie".
Monika ROSA, posłanka na Sejm RP: "Ustawa o języku regionalnym była naszym planem maksimum, ale dzięki ciężkiej pracy aktywistów śląskich jest planem minimum - celujemy w uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną".
Maciej KOPIEC, poseł na Sejm RP: "Po 4 latach ciężkiej ponadpartyjnej pracy środowisk śląskich, czego efektem było także złożenie przez mnie ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej, Szef największej partii opozycyjnej zmienił zdanie o Ślązakach. To ogromny krok w przód, za który Panu Premierowi Tuskowi bardzo dziękuję".
dr Tomasz SŁUPIK, Uniwersytet Śląski: "W polityce deklaracje i manifesty pełnią ważną funkcję, ale naprawdę liczą czyny. Donald Tusk na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie zadeklarował w ramach 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu, że ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych zostanie znowelizowana, a język śląski stanie się językiem regionalnym. Deklaracja ta jest wielkim sukcesem środowisk śląskich i samych Ślązaków".
dr Sebastian MUSIOŁ, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich: "Jako środowisko Ślązaków, którzy na co dzień pielęgnują naszo godka, kultura i tradycja wspieramy osoby, które angażują się w działania na rzecz uznania języka śląskiego za język regionalny i ochronę naszych praw jako mniejszości etnicznej".
Rafał RZEPKA, współautor ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej: "W sprawie śląskiej jesteśmy zjednoczeni: dążymy do ustawowego uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, dlatego że chcemy, aby Polska przestrzegała praworządności".
Materiał nadesłany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz