09 czerwca 2023

Młodzież z Kuźni Raciborskiej zaśpiewała w Parlamencie Europejskim

Z okazji 70. rocznicy powstania Parlamentu Europejskiego 700 młodych Europejczyków z 27 krajów Unii Europejskiej przybyło do Strasburga w ramach wymiany szkolnej z alzackimi szkołami "Let's celebrate Europe".

 

Wśród zaproszonych była grupa 24 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Szkolna młodzież z dumą i radością reprezentowała Polskę podczas tego niezwykle doniosłego wydarzenia.

30 maja w godzinach od 14:00 do 16:00 młodzi Europejczycy w liczbie ponad 1000 śpiewali razem w sali posiedzeń Parlamentu w Strasburgu. Ta inicjatywa kulturalna umożliwiła młodym doznanie niezwykłego spotkania i przeżycia braterstwa dzięki uniwersalnej sile muzyki. Wcześniej od kilku miesięcy młodzież w całej Europie pracowała nad następującym repertuarem pod kierunkiem dyrygenta chóru Luciano Bibiloniego:

- Wolfgang Amadeus Mozart - "Kanon" w 24 językach Unii Europejskiej;
- Gerardo Di Giusto - "Ku przyszłości", fragment "Colibri";
- Karl Jenkins - "Adiemus";
- Ludwig van Beethoven - Hymn Europejski - "Oda do radości", Finał "IX Symfonii".

Finał w sali obrad był naprawdę wyjątkową chwilą. Uczniowie z Kuźni, tuż przed nimi młodzi Litwini z Wilna, a kilka rzędów wyżej partnerska szkoła kuźniańskiej podstawówki z Odry w Czechach. Nie zabrakło też drugiej partnerskiej szkoły z Bystriczan na Słowacji.

Doniosłość wydarzenia przerosła wszelkie oczekiwania. Tuż przed koncertem w sali obrad odbyło się ciekawe spotkanie z Matthiasem Maurerem - kosmonautą ESA, który okazał się gwiazdą popołudnia i został zasypany mnóstwem pytań.

Młodzież z Kuźni gościła w Strasburgu prawie tydzień i codziennie odkrywała piękno alzackiej stolicy: katedra Notre Dame, muzea, Mała Francja, rejs kanałami rzeki Ill. Zorganizowano również uczniom pobyt w College Irene Joliot-Curie w Wittenheim, wizytę w Muzeum Kopalni Potasu praz niezapomnianie spotkanie w Domu Polskim w Wittensheim. Skupiona tutaj Polonia prężnie działa m.in. w zespole tańca "Orzeł Biały".

Udział w projekcie był dla uczniów z Kuźni Raciborskiej wielowymiarowym doświadczaniem świata, spotkaniem z rówieśnikami, z europejską kulturą, przeżyciem naprawdę niezwykłym. Wszystko to było możliwe dzięki dyrektorowi szkoły Kindze Apollo, Marii Minko - koordynatorce projektu, nauczycielce języka angielskiego i muzyki oraz organizacji Alsace Collectivite Europeenne, która przygotowała uczniom wyjazd i pobyt w Strasburgu.

Współpraca Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej z regionem Alzacja na pewno na tym się nie kończy, ponieważ projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym i być może w Kuźni dojdzie do rewizyty partnerów z Francji.

B.Z.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz