18 maja 2023

"Mianujom mie Hanka". Czy spektakl trafi do gmachu Sejmu RP?

"Mianujom mie Hanka" to tytuł spektaklu Teatru Korez, który przedstawia trudną i historię Śląska, a którą - dzięki zabiegom Łukasza Kohuta - można było niedawno obejrzeć w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Teraz eurodeputowany stara się pokazać sztukę w Warszawie.


W środę, 17 maja Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut wystosował do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek list z prośbą o zgodę na wystawienie w budynku Sejmu RP sztuki teatralnej zatytułowanej "Mianujom mie Hanka" katowickiego Teatru Korez.

Spektakl ten wiernie oddaje skomplikowaną historię i bogatą kulturę Górnego Śląska. Sztuka ta grana jest w języku śląskim, co daje unikalną możliwość poznania od strony praktycznej naszego języka, którym według ostatniego Spisu Powszechnego z 2021 roku posługuje się prawie pół miliona obywateli i obywatelek Polski.

- 21 marca 2023 roku w Parlamencie Europejskim zorganizowałem europejską premierę właśnie tego spektaklu. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony europejskich polityków i urzędników, co najlepiej udowadnia fakt, że ponad dwieście osób uczestniczyło w premierze. Sam wtedy mówiłem w Brukseli: "Tylko wielokulturowa Polska może być wielka, śląskość nie jest do nikogo w kontrze. Uważam, że dziś nie należy popełniać błędów z przeszłości i w związku z tym należy budować relacje oparte na szacunku i tolerancji, a co za tym idzie - na respektowaniu praw mniejszości, które są zagwarantowane w Konstytucji" - czytamy w liście napisanym przez Łukasza Kohuta adresowanym do marszałek Witek.

- My - Ślązacy - pisze dalej europoseł z Rybnika - chcielibyśmy się naszym dziedzictwem podzielić z polskimi parlamentarzystami. Po to, aby mieli okazję do zrozumienia złożonej i skomplikowanej śląskiej historii, kultury i, aby bezpośrednio przekonali się, że śląski jest językiem żywym, którym posługuje się spora część naszego kraju. Nie ukrywam, że liczę na pozytywną decyzję z Pani strony i deklaruję, że koszty teatru - biorę na siebie.

O premierze spektaklu w Parlamencie Europejskim pisaliśmy >>>TUTAJ<<<

Materiał nadesłany; oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz