19 marca 2023

Turkish Airlines na razie nie poleci z Katowic do Stambułu

Od 3 marca na trasie Katowice - Stambuł - Katowice regularne loty z lotniska w Pyrzowicach miała rozpocząć linia Turkish Airlines. Tak się jednak nie stało. Czy i kiedy będzie taka możliwość? Interwencję w tej sprawie podjął rybnicki europoseł Łukasz Kohut.


W przesłanym do mediów tekście czytamy: - W listopadzie 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego, powołując się na zapisy umowy międzyrządowej o połączeniach lotniczych między Polską a Turcją, wydał Turkish Airlines zezwolenie na obsługę trasy Katowice - Stambuł i zatwierdził zimowy rozkład lotów. Katowickie lotnisko zostało wybrane jako jedno z dwóch, z którymi turecki operator chciał podjąć współpracę. Połączenia miały być wykonywane od 3 marca br. przez 5 dni w tygodniu, z prognozą na 7 dni w okresie wakacyjnym. Pozytywna decyzja ULC uruchomiła poważne działania inwestycyjne, organizacyjne i promocyjne na szczeblu samorządowym. W lutym Katowice gościły turecką delegację, która była pod wrażeniem miasta i regionu. Planowano długofalową współpracę, nie tylko w kontekście turystyki czy usług, ale również w zakresie relacji kulturalnych i edukacyjno-naukowych - pisze eurodeputowany.

Z kolei 9 marca 2023 r. pojawiła się oficjalna informacja o współpracy Turkish Airlines, w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance, z Międzynarodowym Portem Lotniczym Kraków-Balice. Międzyrządowy kontrakt - jak zaznacza w dalszej części pisma Ł. Kohut - przewiduje loty tureckiego operatora tylko z dwóch lokalizacji w Polsce (pierwszą jest Warszawa), więc podany do publicznej wiadomości komunikat jednoznacznie sugeruje brak możliwości kooperacji z lotniskiem w Katowicach.

Z prośbą o interwencję w sprawie połączenia lotniczego mającego ułatwić obywatelom Polski dostanie się nad Bosfor europoseł z Rybnika zwrócił się m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, jako posła wybranego z okręgu katowickiego. - Trudno nie patrzeć na przywołane wydarzenia przez pryzmat sytuacji politycznej województwa i zwyczaju centralnego, partyjnego zarządzania Śląskiem. Dlatego, zwracam się do Pana Premiera, Posła z regionu, dla którego rozwój infrastruktury województwa i jakość życia mieszkańców powinny mieć kluczowe znaczenie, i dołączam do apelu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka i Prezydenta Katowic Marcina Krupę o obronę połączenia Katowice - Stambuł - pisze poseł do Parlamentu Europejskiego.

Samolot linii Turkish Airlines nad Stambułem

- Jak Pan Premier zapewne wie - czytamy dalej w piśmie - dla województwa śląskiego i jego mieszkańców, to utrata łączności z jednym z największych lotnisk przesiadkowych, z prawie 300 destynacjami na świecie. To również wstrzymywanie rozwoju nowoczesnego, przyjaznego pasażerom lotniska, które od lat buduje swoją markę w kraju i za granicą.

Treść interpelacji kończy się słowami: - Proszę nie dopuścić, by za czasów Pana poselskiej kadencji w naszym regionie, doszło do marginalizacji i blokowania rozwoju jednego z ważniejszych portów lotniczych w Polsce - podkreśla Łukasz Kohut.

oprac i fot. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz