23 czerwca 2022

LKS "Buk" Rudy i MKS "Sparta" z finansowym wsparciem marszałka woj. śląskiego

Aż 158 podmiotów odebrało 9 czerwca symboliczne czeki i umowy w kolejnej odsłonie programów "Klub" i "Grant" adresowanych do środowisk sportowych. W gronie tym znalazła się kuźniańska "Sparta" i rudzki "Buk".


Gospodarzem uroczystości był Stadion Śląski. Czeki wręczali reprezentujący zarząd województwa: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Dariusz Starzycki, członkini zarządu Izabela Domogała oraz radni Sejmiku, przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Julia Kloc-Kondracka, Alina Nowak i Jarosław Szczęsny.


- Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 2,2 mln zł z budżetu województwa. Tym razem aż 158 podmiotów reprezentujących wszystkie możliwe dyscypliny sportowe w regionie otrzymało wsparcie województwa w ramach Programów "Klub" i "Grant". Dziękuję jednocześnie radnym Sejmiku za wsparcie tej inicjatywy. Ważnej o tyle, że te wielkie sukcesy z udziałem sportowców muszą być poprzedzone pracą u podstaw, wychowaniem w duchu rywalizacji fair-play. To zadanie spoczywa na klubach szkolących młodzież. Jednak, by to szkolenie było pełne i efektywne, konieczne są środki, czy to na zakup sprzętu, czy organizację obozów przygotowawczych. Same składki nie wystarczą. Stąd pomysł uruchomienia programów, dzięki którym możemy klubom pomóc - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

W Programie "Klub" do podziału były 2 mln zł, w Programie "Grant" rozdysponowano kwotę 207 tys. zł.

- Wsparcie udzielane przez województwo obejmuje aż 50 różnych dyscyplin sportowych. Chcemy rozwijać tę inicjatywę. Hart sportowego ducha to ogromna wartość. Tak rodzą się wielkie osiągnięcia - dodaje Izabela Domogała, członek zarządu województwa.


W Programie "Grant" dofinansowanie otrzymało 35 podmiotów, w Programie "Klub" wsparcie dostaną 123 kluby. Dla przypomnienia, w pierwszej edycji Programu "Klub" do podziału było 800 tysięcy złotych. W drugiej suma urosła już do miliona złotych. Zainteresowanie tą formą dofinansowania sprawiło, że budżet Programu "Klub" wzrósł o 100 %. Jednorazowe dofinansowanie klubów jedno- i wielosekcyjnych urosło odpowiednio do 15 tys. zł oraz 20 tys. zł.

Jak zaznacza Michał Juszczyk, wiceprezes działającego od 2011 stowarzyszenia Tyskie Lwy MOSM, zajmującego się szkoleniem dzieci w hokeju na lodzie, wsparcie dla klubów w postaci dofinansowania ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania.

- Na zajęcia uczęszczają dzieci już w wieku 5-6 lat. Zależy nam, aby już od najmłodszego wieku zapewnić im jak najlepszy poziom szkolenia. Kluczowy jest zakup sprzętu, który w przypadku akurat hokeja na lodzie rzeczywiście do najtańszych nie należy. Sport uczy i wychowuje. Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do zajęć na lodowisku. To także szeroki wachlarz spotkań integrujących dzieci i rodziców. Dzięki dodatkowemu wsparciu staje się to po prostu dużo łatwiejsze - podsumowuje Michał Juszczyk.

Z Gminy Kuźnia Raciborska wsparcie w wysokości 20 tys. zł otrzymał Miejski Klub Sportowy "Sparta" z Kuźni Raciborskiej oraz Ludowy Klub Sportowy "Buk" z Rud, na którego konto powędruje 15 tys. zł.

źródło: www.slaskie.pl; oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz