22 grudnia 2021

Odlewnia Rafamet wykonała potężny odlew belki dla wielkogabarytowej obrabiarki

Niemal 40 ton i 14,2 metra długości - takie wymiary ma wyprodukowany przez Odlewnię Rafamet Spółka z o.o. w Kuźni Raciborskiej odlew belki dla wielkogabarytowej obrabiarki.

 

Odlewnia Rafamet jest znanym i cenionym producentem odlewów żeliwnych z żeliwa szarego, sferoidalnego i stopowego. Firma specjalizuje się w produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej odlewów ciężkich o wadze do 40.000 kg, w tym wykonywanych w dołach formierskich.


Gigantyczny odlew
Niedawno Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. wykonała kilka wyjątkowo dużych i ciężkich odlewów dla Rafamet S.A. na rzecz zamówionej przez tureckiego odbiorcę obrabiarki KCI 600/1000 N. Najcięższe i największe z nich to belka, stół i łoże. - Największym wyzwaniem był odlew belki. Tak, jak i inne tego typu odlewy, wykonywany był w dole formierskim. Są to betonowe kesony wypełnione masą formierską (piaskiem związanym żywicą) położone poniżej poziomu gruntu. Należy wspomnieć, że w Odlewni Rafamet wykorzystujemy 7 dołów do produkcji ciężkich odlewów. Najdłuższy z nich, w którym właśnie była wykonywana belka ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości oraz 2 metry głębokości - informuje Adam Witecki, prezes Zarządu Odlewni Rafamet. - Forma belki składała się z 55 elementów, które trzeba było ułożyć niczym klocki, tak, aby idealnie odtworzyły kształt odlewu. Ciekawostką jest, że nie układa się ich jednak w poziomie. Różnica w wysokości (na tzw. ugięcie formy) pomiędzy środkiem a bokami to aż 20 mm - dodaje prezes Odlewni Rafamet.


Do przygotowania metalu przetopiono w temperaturze 1.520 st. C.  m.in. 38.000 kg złomu oraz 5 000 kg surówki odlewniczej. Co więcej, aby metal posiadał wymagane własności, dodawane są specjalne dodatki tj: żelazokrzem, żelazomangan, nawęglacz oraz cyna. - Formę zalano ciekłym metalem o temperaturze 1.340 st. C, który przygotowywano przez 3 godziny. Samo zalanie formy trwało 120 sekund, w tym czasie z kadzi podwieszonych na dwóch suwnicach wlano do formy 43.000 kg żeliwa - informuje A. Witecki.


Warto wspomnieć, że jest to najdłuższy odlew wyprodukowany w kuźniańskiej odlewni. Jego długość wyniosła 14.200 mm. Ciężar wyrobu to 37.700 kg. - Rzeczywiście masa odlewu robi wrażenie. Jednak na swoim koncie mamy już pokaźniejsze realizacje. Dotychczas najcięższy nasz odlew ważył ponad 40.000 kg - przyznał Adam Witecki dodając jednocześnie, że nieczęsto wykonywane są tak duże odlewy. Spore zapotrzebowanie jest natomiast na odlewy od 10.000 do 30.000 kg, które Odlewnia wykonuje w ilości 1-2 sztuk tygodniowo, głównie dla klientów z Czech, Węgier oraz Hiszpanii.


Odlew dla tokarki karuzelowej produkcji Rafamet S.A.
Rafamet S.A. na rynku tureckim obecny jest już od wielu lat, gdzie z powodzeniem dostarcza swoje maszyny. Jak już to zostało wspomniane, potężne odlewy to części obrabiarki KCI 600/1000 N, która zamówiona została przez firmę Gülermak Çelik Konstrüksiyon. - Do firmy Gulermak dostarczyliśmy już tokarkę karuzelową w 2011 roku, wówczas była to KCI 600/800 N. W 2019 roku klient przeniósł swój warsztat z Ankary do Aliagi i wykonywaliśmy dla niego skomplikowaną usługę relokacji obrabiarki, co wymagało demontażu maszyny w Ankarze, dokonania generalnego przeglądu i wymiany uszkodzonych części, a następnie jej ponownego montażu w nowym warsztacie w Aliadze - wyjaśnia Łukasz Huk, kierownik sprzedaży w Rafamet S.A. - Jako, że firma ta jest bardzo zadowolona z działania tokarki Rafamet S.A. podjęto decyzję o nabyciu kolejnej. Obrabiarka, którą obecnie produkujemy jest nieco większą wersją tej dostarczonej w 2011 roku, co z naszej strony wymagało usprawnień i zastosowania nowych rozwiązań w jej konstrukcji. Planowana dostawa tokarki to ostatni kwartał 2022 roku - informuje Łukasz Huk.


- Cieszymy się, że takie firmy jak Gulermak są zadowolone z pracy naszych obrabiarek i darzą nas zaufaniem w kwestii swoich planów i inwestycji przyszłościowych - podsumowuje kierownik sprzedaży w Rafamet S.A.

Autor tekstu: Magdalena Matusik / Adventure Media
Zdjęcia: Odlewnia Rafamet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz