12 stycznia 2021

Wzbudzana sygnalizacja przy ul. Kościelnej została uruchomiona

Po kilku miesiącach oczekiwań, w poniedziałek, 11 stycznia została uruchomiona sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym naprzeciwko kuźniańskiej świątyni. Dzięki temu mieszkańcy mogą teraz w sposób bezpieczny przejść na drugą stronę jezdni.


Przypomnijmy: O poprawę bezpieczeństwa już niemal dwa lata temu wnioskował Zarząd Osiedla - Starej Kuźni. W piśmie skierowanym do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach napisano m. in.: "Przejście dla pieszych znajdujące się na drodze wojewódzkiej nr 425, to jedno z najbardziej uczęszczanych i niebezpiecznych przejść w całej Gminie Kuźnia Raciborska. Usytuowane jest na drodze wojewódzkiej, która jest drogą tranzytową w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Rybnika, Gliwic oraz Raciborza, dlatego też charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem ruchu".

By podkreślić wagę problemu, w piśmie przypomniano tragiczny wypadek, jaki miał tutaj miejsce w 2016 r., kiedy to w warunkach ograniczonej widoczności przechodząca przez przejście kobieta została potrącona ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas zdecydowano się doświetlić rejon przejścia, co jednak nie przyniosło pożądanego efektu.

Inwestorem zadania był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, a wykonawcą konsorcjum firm: Zakład Inżynierii Ruchu z Bytomia i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe z Bytomia. Koszt to nieco ponad 233 tys. zł brutto. Prace nad postawieniem w tym miejscu sygnalizacji świetlnej rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a zakończyły się we wrześniu 2020 r.  I choć inwestycja została wówczas ukończona, to nie spełniała swojej roli. Jak tłumaczył w październiku zeszłego roku rzecznik prasowy katowickiego ZDW Ryszard Pacer, Zarząd nie miał wpływu na termin podłączenia urządzenia do energii elektrycznej.

BK; fot. Osiedle Stara Kuźnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz