18 listopada 2020

Uczniowie od Wawrzynka upamiętnili Janusza Kusocińskiego, przedwojennego lekkoatletę

Święto odzyskania przez Polskę niepodległości można czcić na różne sposoby. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej stworzyli plakaty, upamiętniające Janusza Kusocińskiego, polskiego mistrza olimpijskiego.

 

Kim był Janusz Kusocińśki?

Janusz Tadeusz Kusociński, pseud. "Kusy" oraz "Prawdzic" urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie. Był polskim lekkoatletą i złotym medalistą X Letnich Igrzysk Olimpijskich z Los Angeles w 1932 r., w biegu na 10 000 m i srebrnym medalistą pierwszych Mistrzostw Europy w Turynie (Włochy) w 1934 r. w biegu na dystansie 5000 m. Był również wielokrotnym mistrzem oraz rekordzistą Polski w biegach średnich i długich.

Jako kapral z cenzusem ochotniczo zgłosił się w kampanii wrześniowej do wojska i został wcielony do kompanii karabinów maszynowych II batalionu 360. Pułku Piechoty. Walczył w obronie stolicy, dwukrotnie został ranny. Z rozkazu gen. Juliusza Rómmla 28 września 1939 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W czasie okupacji pracował jako kelner w barze "Pod kogutem" przy ul. Jasnej w Warszawie, zwanej Gospodą Sportowców. Wówczas zaangażował się w działalność niepodległościową. Gościom lokalu, w którym pracował dostarczał tajną podziemną prasę. Był członkiem podziemnej Organizacji Wojskowej "Wilki". Po jej dekonspiracji (denuncjacji przez Niemca, Szymona Wiktorowicza) 26 marca 1940 r. został aresztowany przez Gestapo w bramie domu przy ul. Noakowskiego 16, w którym mieszkał. Uwięziony początkowo w więzieniu mokotowskim, a następnie w siedzibie Gestapo przy Al. Szucha 25 (budynek pełni obecnie funkcję Ministerstwa Edukacji).

W dniach 20-21 czerwca 1940 r. został wywieziony z Pawiaka transportem do Palmir pod Warszawą. Został rozstrzelany przez Niemców w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji. Razem z nim rozstrzelano m. in. Macieja Rataja, marszałka Sejmu w II Rzeczypospolitej, Tomasza Stankiewicza, kolarza, wicemistrza olimpijskiego z igrzysk w Paryżu w 1924 r., Mieczysława Niedziałkowskiego, członka ponadpartyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy, Feliksa Żubera, lekkoatletę, uczestnika igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. 

oprac. BK, fot. SP Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz