29 września 2020

Co zrobić, żeby zrozumieć Śląsk? Katarzyna Siwczyk z Rud wydała nową książkę

Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć bohaterka książki pt. "Żeby zrozumieć Śląsk". Premiera publikacji odbyła się 25 września w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.


Autorką jest dziennikarka Katarzyna Siwczyk, autorka projektu "Kobieta ze Śląska", obecnie zastępca redaktora naczelnego i prowadząca autorskie programy w Telewizji Regionalnej TVT, wcześniej przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim.


Książka została napisana w ramach Stypendium Marszałka Woj. Śląskiego w dziedzinie kultury na rok 2019. Całość wzbogaca spot i wystawa fotograficzna, które zostały zaprezentowane podczas premiery.

O książce

Śląsk tradycyjny, czy Śląsk nowoczesny? Jak go widzisz i jak chcesz o nim myśleć? To główne pytanie, jakie zadaje sobie 31-letnia Agnieszka - młoda mama, która próbuje się zmierzyć ze swoją śląskością i staje przed dylematem, w jaki sposób nauczyć wrażliwości na ten region swojego syna. Bohaterka zabierze nas w trzydziestodniową podróż po Śląsku.To będzie lekcja o Śląsku, której zabrakło w planie zajęć. Wycieczka, która pobudzi wszystkie zmysły na czucie śląskości. Bohaterka wybierze się do Muzeum Śląskiego i na Górę Św. Anny. Pojedzie na mecz Górnika Zabrze, zobaczy w Teatrze Śląskim spektakl o losach śląskiej rodziny i usiądzie w klimatycznej kawiarence na Nikiszowcu. Czy znajdzie tam odpowiedź na pytanie, czym dla niej jest Śląsk i jak powinna o nim opowiadać swojemu synowi?Usiądzie obok autorytetów - myślicieli, działaczy, naukowców, twórców, dla których Śląsk nigdy nie był obojętny - on ich inspirował, motywował, ale też doskwierał. Tych, którzy stąd wyjechali, zapyta dlaczego, zaś tych, którzy zdecydowali się zostać - czy nie żałują, czy dobrze im z tym Śląskiem tu i teraz.W książce znalazły się rozmowy m. in. z profesorami: Dorotą Simonides, Markiem Szczepańskim, Zbigniewem Kadłubkiem, Jolantą Tambor, Ryszardem Kaczmarkiem, Jerzym Buzkiem, Marianem Zembalą, a także Józefem Musiołem, dr Małgorzatą Tkacz-Janik, dr Jerzym Gorzelikiem, red. Marią Pańczyk-Pozdziej, ks. Bernardem Czerneckim, Pawłem Świerczkiem, Tomaszem Kiełkowskim, Joanną Robok oraz Robertem Talarczykiem, Łukaszem Kaczmarczykiem z Kabaretu Młodych Panów, Claudią Chwołką oraz psycholog Moniką Ścibich.Każdy z rozmówców ma inne spostrzeżenia na temat regionu. Każdy zajmuje się na co dzień czymś zupełnie innym (od kultury po politykę) i uznaje inne wartości.

Opinie konserwatywne zderzą się tu z opiniami kontrowersyjnymi. Czytelnik sam wybierze, do której z wizji Śląska i śląskości jest mu najbliżej.


Książka ma zachęcić do refleksji nad śląską tożsamością.

Słowa autorki

- Wyszłam na ring, walczyć ze swoimi śląskimi kompleksami i niezrozumieniem. I choć wciąż nie znam wyniku tego starcia, nie żałuję, że zaczęłam tę bitwę myśli w swojej głowie. Do tej osobistej próby zrozumienia Śląska udało mi się zaprosić ludzi wyjątkowych, za co jestem im ogromnie wdzięczna - podkreśla autorka i dodaje, że jej bohaterowie są ekspertami w różnych dziedzinach, autorytetami, ale także zwyczajnymi Ślązakami. - Prezentują różne, czasem szanowane, nieraz skrajne opinie. Za każde słowo i opinię, za wszystkie cenne uwagi, a przede wszystkim ważne rozmowy, dziękuję im wszystkim i każdemu z osobna. Wierzę, że wszystkie rozmowy i refleksje spisane na kartach tej książki pomogą wszystkim tym, którzy nie mogą się odnaleźć w śląskiej rzeczywistości lub jest im w życiu niewygodnie, bo te opinie o wielu odcieniach każą nam się zatrzymać i zastanowić, jaki kierunek obrać na dalsze lata - tymi słowami autorka zachęca do lektury.Książka "Żeby zrozumieć Śląsk" to druga publikacja Katarzyny Siwczyk. Wcześniej ukazał się zbiór wywiadów ze znanymi kobietami pochodzącymi z województwa śląskiego - "Kobiety ze Śląska".

Książka będzie dostępna w sprzedaży on-line od 25 września. Szczegóły nt. publikacji znajdują się TUTAJ.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz