23 września 2020

Ciepłownia w Kuźni Raciborskiej. Gaz, zrębki i kolektory w miejsce węgla

W czwartek, 17 września w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej z inicjatywy burmistrza Pawła Machy odbyło się spotkanie w sprawie ekologicznych źródeł ciepła, w trakcie którego poruszono szereg tematów związanych z planami inwestycyjnymi gminy.

W spotkaniu uczestniczył minister środowiska Michał Woś, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica, przedstawiciele PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S. A.: zastępca prezesa zarządu Artur Michałowski, dyrektor biura strategii i rozwoju Adam Rajnysz oraz kierownik projektów sieciowych Krzysztof Reń, burmistrz Paweł Macha z zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk i prezes GPWiK w Kuźni Raciborskiej Radosław Kasprzyk.

W trakcie spotkania poruszono szereg tematów związanych z planami inwestycyjnymi gminy w zakresie przyłączenia pozostałych budynków wielorodzinnych do sieci ciepłowniczej. Ciepłownia w Kuźni Raciborskiej ma być zmodernizowana, a węglowe ogrzewanie zastąpione ogrzewaniem z trzech różnych ekologicznych źródeł: gazem, zrębkami i kolektorami słonecznymi.


W trakcie spotkania dyskutowano także o warunkach długoterminowego zaopatrzenia w drewno opałowe potrzebne do wytworzenia zrębków. Gmina dąży do długoterminowego kontraktu z lokalnym nadleśnictwem na zaopatrzenie w drewno z gwarancją dostawy i ceny. Partnerem projektu ze strony gminy ma być GPWiK, które będzie także producentem zrębków.

Rozmowy przebiegały konstruktywnie w dobrej atmosferze. Wspólne działania samorządu, Lasów Państwowych i PGNiG Termika dają gwarancję stabilności projektu i zaopatrzenia mieszkańców gminy w ciepło pochodzące z ekologicznych źródeł.

UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz