15 kwietnia 2020

Rafamet S. A. podsumował rok 2019. Co przyniesie 2020?

Grupa Kapitałowa Rafamet redefiniuje swoje cele strategiczne na rok 2020. W ocenie Spółki, rok ubiegły był dobry. Jaki będzie nowy ład gospodarczy po oczekiwanym re-starcie gospodarki światowej gwałtownie zatrzymanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2?

- Z dzisiejszej perspektywy, rok 2019 był dobrym rokiem dla firm naszej Grupy Kapitałowej. Przygotowywaliśmy się produkcyjnie i handlowo na jeszcze lepszy kolejny rok. Wszystko, co chcielibyśmy opowiedzieć o roku minionym jest jednak obecnie całkowicie nieważne. Jaki będzie nowy ład gospodarczy po oczekiwanym re-starcie gospodarki światowej gwałtownie zatrzymanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2? Nie znamy odpowiedzi na to i wiele innych nurtujących nas pytań. Chcemy jednak i będziemy na ten ponowny re-start gospodarki światowej przygotowani. Podstawowym celem działań zarządczych w roku 2020 będzie utrzymanie płynności finansowej spółek Grupy Kapitałowej na przestrzeni całego 2020 roku, co w następstwie gwałtownego spowolnienia działalności gospodarek światowych z powodu COVID-19 będzie wyjątkowo trudne zwłaszcza dla firmy o takim profilu działalności jak Rafamet S. A. (kilkadziesiąt jednostkowych, każdy o dużej wartości, skomplikowanych technicznie, technologicznie oraz logistycznie przedsięwzięć produkcyjno-handlowych rocznie, charakteryzujących się dodatkowo wyjątkowo długim, bo 8-12 miesięcznym cyklem produkcyjnym i bardzo długim cyklem rotacji należności - wynoszącym niejednokrotnie ponad 300 dni) - informuje prezes Zarządu Rafamet S. A. E. Longin Wons.


- Sygnały dochodzące z rynków zagranicznych oraz krajowego nie wskazują na szybką poprawę sytuacji związanej z COVID-19, co powoduje, że perspektywa stabilnego wzrostu rynku sprzedaży obrabiarek ciężkich na świecie jest wątpliwa. Dlatego uważamy, że rok 2020 będzie okresem wyjątkowo trudnym w aspekcie precyzyjnego planowania oraz lokowania zdolności produkcyjnych i ludzkich oraz doboru partnerów biznesowych gwarantujących otrzymanie zapłaty za produkowane wyroby - komentuje E. Longin Wons, dodając jednocześnie, że w chwili obecnej nie jest możliwy do oszacowania wpływ pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 na sytuację finansową Grupy Kapitałowej. - Liczymy na wyraźną poprawę w tym zakresie w drugiej połowie roku. Aktualna sytuacja finansowa podmiotów Grupy Kapitałowej Rafamet jest dobra. Będziemy dostosowywali swoje działania do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Chcemy chronić miejsca pracy naszych pracowników. Grupa kapitałowa Rafamet posiada znaczące pokrycie planu produkcji i sprzedaży na rok 2020 oraz częściowo na 2021 rok w formie zamówień i kontraktów klientowskich oraz przede wszystkim zahartowaną w przezwyciężaniu ekstremalnie trudnych wyzwań załogę - dodaje prezes firmy Rafamet S. A.

W 2019 r. większą część swoich przychodów Grupa Kapitałowa Rafamet zrealizowała na rynkach zagranicznych. Udział sprzedaży zagranicznej w omawianym okresie stanowił 70 % ogółu sprzedaży produktów i usług (wyniosła ona razem 115 milionów złotych) oferowanych przez firmy tworzące tę grupę. Był to jednak najniższy poziom sprzedaży zagranicznej odnotowany w ostatnich latach - co potwierdza, że rynek krajowy był w 2019 roku stabilizatorem wysokiej dynamiki sprzedaży całej Grupy Kapitałowej. W roku 2020 Rafamet i jej spółki zależne będą realizowały dostawy obrabiarek oraz odlewów żeliwnych i sferoidalnych między innymi dla klientów z Chin, Malezji, Singapuru, Indonezji, Indii, Izraela, Turcji, Azerbejdżanu, Niemiec, Francji, Belgii, Czech, Norwegii, Włoch oraz Peru.

Autor tekstu: Magdalena Matusik / Adventure Media
Zdjęcie: Rafamet S. A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz