28 stycznia 2020

Trafiłeś na padłego dzika? Zgłoś to starostwu lub lekarzowi weterynarii

W związku z możliwością wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (groźna choroba wirusowa ASF), która atakuje wyłącznie świnie i dziki, Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej wskazuje instytucje, którym należy zgłosić fakt padniętego zwierzęcia.

 Wobec zagrożeń, jakie niesie za sobą rozprzestrzenianie się wirusowej posocznicowej choroby świń, znanej również pod nazwą "afrykańskiego pomoru świń" informujemy o konieczności zgłaszania przypadków odnalezienia padłych dzików do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego (PCZK).

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

1. Jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
2. Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika w instytucji:

Starostwo Powiatowe w Raciborzu - Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Plac Stefana Okrzei 4
47-400 Racibórz
Tel.: (32) 412-06-02
E-mail: pczk@powiatraciborski.pl

lub

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu
Tel. alarmowy: 665-829-485.

W opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia. Choroba przenoszona jest najczęściej przez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz poprzez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików, w tym przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów.

UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz