09 stycznia 2020

Polsko-ukraińskie kolędowanie przy żłóbku [VIDEO / FOTO]

Tradycyjnie, 6 stycznia, w Święto Trzech Króli w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej odbyło się doroczne kuźniańskie kolędowanie. Tym razem było międzynarodowo, ponieważ oprócz chóru parafialnego wystąpił zespół Zbrucz z Tarnopola na Ukrainie.

XIII Kuźniańskie Kolędowanie otworzyli wspólnie Anna (śpiew) i Łukasz (gitara) Kijkowie, którzy wykonali utwór pt. "Przekażmy sobie znak pokoju". Następnie zgromadzonych w kuźniańskiej świątyni powitał Bernard Kowol, po którym pałeczkę w postaci prowadzenia koncertu przejęła jego córka Michalina.


Nic bardziej nie łączy dwóch narodów, niż kultura. Nie dziwi więc to, że wśród kolęd zaprezentowanych przez parafialny chór im. św. Cecylii pod przewodnictwem Bernardy Chroboczek znalazła się kompozycja w języku ukraińskim. Z kolei tarnopolski zespół Zbrucz wykonał najbardziej znane kolędy i pastorałki zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Nie zabrakło także popularnych melodii zza wschodniej granicy, jak chociażby "Dumki Bohuna" - utworu znanego z filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem" czy skocznej piosenki "Rozprahajte chlopci koni" określanej też jako "Marusia". Najbardziej zaskakujące były natomiast tańce. Siergiej i Wiktoria zaprezentowali licznie zgromadzonym wiernym kozaczoka oraz taniec huculski.


Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki jednostkom pomocniczym - Osiedla nr 1 i Osiedla - Starej Kuźni, a także Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Następne kuźniańskie kolędowanie za rok, na które już dziś serdecznie zapraszamy!


* Niebawem na naszej stronie pojawi się wywiad z zespołem Zbrucz, który został nagrany po poniedziałkowym koncercie.


Tekst, realizacja i montaż video: Bartosz Kozina
Fot. BK i MOKSiR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz