01 sierpnia 2019

Wcielenie do WOT w rocznicę Powstania Warszawskiego

Po raz pierwszy kandydaci na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe w Bytomiu. Do tej pory wszyscy przed złożeniem przysięgi skoszarowani byli w 131. batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach. To jednak nie jest jedyna rzecz, jaka wyróżnia tę "szesnastkę".


Szkolenie to jest bardzo symboliczne, gdyż łączy dwie ważne dla Polski daty. Rozpoczyna się w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, a zakończy 16 sierpnia, czyli dokładnie w setną rocznicę I Powstania Śląskiego. Jak przypomina dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas, WOT dziedziczy tradycje zrywów powstańczych...


- Dla naszych żołnierzy bohaterowie, którzy walczyli o polskość zarówno w Warszawie, jak i na Śląsku są prawdziwym przykładem do naśladowania. Dla kandydatów na żołnierzy 13. ŚBOT, którzy rozpoczynają służbę ojczyźnie w rocznicę Powstania Warszawskiego, a przysięgę złożą w dniu, gdy 100 lat temu ich przodkowie w życie wprowadzali jej słowa, jest prawdziwym wyróżnieniem - podkreślił płk Białas.


W rozpoczynającej się właśnie "szesnastce" nawet ilość wydanych kart powołania jest symboliczna. Gdy w 1920 roku powstawał Referat Destrukcji Dowództwa Obrony Plebiscytu później zwany Grupą Wawelberga, liczył on 22 szeregowych - dokładnie tyle osób zostało powołanych na szkolenie podstawowe.


Przypomnijmy, że ppłk Tadeusz Puszczyński, ps. "Konrad Wawelberg" decyzją Ministra Obrony Narodowej od tego roku jest patronem 13. Śląskiej Brygady OT. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.


13. Śląska Brygada OT rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Obecnie służy w niej ponad 500 "terytorialsów", a kolejnych kilkuset czeka na przyjęcie do służby.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz