07 sierpnia 2019

"Terytorialsi" szkolili się w Piekarach Śląskich

Tereny pokopalniane w Piekarach Śląskich stały się na jeden dzień poligonem dla przyszłych żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego przyjechali tam, by ćwiczyć zieloną taktykę i postawy strzeleckie.Operacje w terenie otwartym nazywane są właśnie zieloną taktyką. Jej zasadniczymi elementami są patrolowanie, obserwacja, zasadzki i inne metody działań ofensywnych. Żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się po to, by w razie potrzeby bronić lokalną społeczność, ważne jest więc, by wychodzili poza teren koszar i szkolili się w miejscach, o których bezpieczeństwo mają dbać.


- Znając teren, w którym będą się poruszać, będą mieli przewagę nad przeciwnikiem. To wielki atut zarówno samych terytorialsów, jak i właśnie szkoleń poza koszarami czy poligonami - podkreślił dowódca 13. ŚBOT płk Tomasz Białas.


Szkolenie to było także świetną okazją do pokazania lokalnym władzom, jak wygląda służba w Wojskach Obrony Terytorialnej i, że szkolenie jakie przechodzą terytorialsi wcale nie jest takie łatwe.


- Ogromny szacunek dla wszystkich, którzy zdecydowali się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wizyta podczas ćwiczeń Śląskiej Brygady OT była dla mnie fantastycznym przeżyciem. Marzyłam, by móc ubrać kamizelkę i zobaczyć karabin "Grot", najnowszy produkt polskiej armii. Jestem bardzo wdzięczna dowódcy, płk. Tomaszowi Białasowi, za możliwość udziału w przeszkoleniu. Dzięki niemu wiem, jak wygląda takie szkolenie oraz jak wykonuje się komendy i postawy strzeleckie - powiedziała prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.


Głównym zadaniem WOT, funkcjonujących od 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, jest wspieranie lokalnych społeczności, zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych oraz wspieranie służb ratowniczych. W czasie kryzysu i wojny mają współdziałać z wojskami operacyjnymi. WOT składają się głównie z ochotników, liczą obecnie ponad 20 tys. osób, w tym ok. 3 tys. żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. osób.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz