01 sierpnia 2019

Rozpoczęła się renowacja pomnika Antona Magnusa Schoenawy

31 lipca rozpoczęły się prace remontowe przy jednym z najstarszych pomników na cmentarzu w Kuźni Raciborskiej, w którym spoczywa małżeństwo kuźniańskich przedsiębiorców - Anton i Marie Schoenawa. Koszt remontu, którego zakończenie planowane jest na połowę października wyniesie 18 tys. zł.

Pieniądze na renowację przez ponad cztery lata zbierało Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej podczas dorocznych kwest organizowanych na początku listopada. Rozpoczęcie remontu poprzedziło podpisanie umowy pomiędzy TMZR reprezentowanym przez przewodniczącą Koła Halinę Wyjadłowską a wykonawcą robót.


Restaurację monumentalnego pomnika przeprowadzi Pracownia Rzeźbiarska Szymona Kaszy ze Strumienia w powiecie cieszyńskim. W celu wykonania kompleksowego remontu, na pewien czas niektóre elementy pomnika będą zdemontowane i restaurowane w warsztatach firmy.


Przypomnijmy, że Anton Magnus Schoenawa (1810-1888) był jednym z prekursorów przemysłu metalurgicznego na ziemi raciborskiej. Na terenie Kuźni Raciborskiej zbudował hutę o nazwie "Nadzieja", która dała początek zakładowi, na podbudowie którego funkcjonuje dzisiaj Fabryka Obrabiarek "Rafamet".

Bartosz Kozina
Fot. M. Gałuszka-Biernacki i BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz