15 sierpnia 2019

Przed nami V Rafako Półmaraton Racibórz

Przygotowania do V edycji Rafako Półmaraton Racibórz trwają w najlepsze. Bramka do zapisów na bieg jest otwarta. Podobnie jak w roku poprzednim, na startujących czekają dwa rodzaje pakietów startowych (standard i premium) oraz kategorie biegowe: open, kobiet i mężczyzn.


Wzorem poprzedniej edycji, start półmaratonu umiejscowiony zostanie na bieżni stadionu lekkoatletycznego przy ul. Zamkowej. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem półmaraton zwieńczy projekt 4Biegi Racibórz.

Cztery poprzednie edycje Rafako Półmaratonu Racibórz okazały się niemałym sukcesem, zarówno pod kątem sportowym, jak i organizacyjnym. Liczne, pozytywne głosy uczestników wydarzenia, relacje mediów ogólnopolskich portali biegowych, a także przyznane nagrody świadczą o wysokiej klasie tego sportowego święta. Warto zaznaczyć, że raciborski półmaraton na swoim koncie posiada takie wyróżnienia jak: Złote Biegi 2015, Złote Biegi 2016 i Złote Biegi 2017 przyznawane przez biegaczy głosujących na portalu maraonypolskie.pl, a I Rafako Półmaraton zdobył także wyróżnienie na festiwalu biegowym w Krynicy jako Biegowe Wydarzenie Roku w Polsce.


- Już niedługo odbędzie się V edycja półmaratonu. Chcemy, aby było to wydarzenie szczególne, nie tylko w kalendarzu raciborskich imprez, ale na sportowej mapie Polski. Ogromnie cieszą nas pozytywne opinie, jakie słyszeliśmy po poprzednich edycjach. Licznie uczestniczyli w nim biegacze z całej Polski, a nawet z zagranicy. Raciborski półmaraton to naprawdę ważna i ciekawa ogólnopolska impreza, a co za ty idzie, bardzo dobra promocja naszego miasta. Mimo zaistniałych niedawno zmian kadrowych, mam nadzieję, że także i tym razem to wspaniałe sportowe święto odbędzie się we niezwykłej atmosferze, a jego uczestnicy będą zadowoleni - mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Paweł Król.

21 097,5 m - dokładnie tyle do pokonania będą mieli zawodnicy, którzy I września wystartują w V Rafako Półmaraton Racibórz. Bieg od pierwszej edycji przyciąga amatorów biegania z całej Europy, a nawet gorącej Afryki. Dotąd listy startowe zapełniały się długo przed wyznaczonym terminem. Zapisy już trwają, zatem kto pierwszy, ten wystartuje w raciborskim półmaratonie. Przy czym, należy pamiętać, że o starcie nie decyduje data zapisu, a opłacony pakiet startowy.

Trasa półmaratonu

Start i meta ulokowane będą na stadionie miejskim, a cały teren Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie do dyspozycji zawodników oraz kibiców. Nowa trasa wymagała nowego atestu PZLA, więc w zeszłym roku Marek Tokarczyk, na specjalnie skalibrowanym rowerze przemierzył dystans, by zawodnicy mogli bić rekordy na 21 097,5 m.


Już 1 września, zawodnicy przemierzać będą centralne ulice Raciborza. Uczestnicy pobiegną następującymi ulicami: Zamkowa, Armii Krajowej, Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Londzina, Różyckiego, Dąbrowskiego, Stalmacha, Boh. Westerplatte, Michejdy, Mariańska, Ocicka, Słowackiego, Miarki, Wojska Polskiego, Wileńska, Warszawska, Żeromskiego, Wyszyńskiego, Wczasowa, Warszawska, Pl. Konst. 3 Maja, Opawska, Nowa, Mickiewicza, Szewska, Piwna, Basztowa, Głowackiego, Kolejowa, Sejmowa, Drzymały, Podwale, Batorego, Pl. Dominikański, Rynek, Chopina. Tak będą wyglądały dwie pętle. Końcówka biegu z ul. Kolejowej prowadzić będzie w ul. Piaskową i wałami wzdłuż rzeki Odry i wróci do ul. Zamkowej.

Zawodnicy wystartują z bieżni raciborskiego stadionu miejskiego. Finiszować będą w miasteczku biegowym, które ulokowane będzie nieopodal aquaparku H2Ostróg. W budynku pływalni mieścić się będzie biuro zawodów, szatnie i prysznice. Natomiast cały teren OSiRu zamieni się w jedno wielkie miasteczko biegowe z atrakcjami dla całych rodzin i kibiców.

Nagrody

Każdy z zawodników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal. Nagrody główne w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1500 zł, III miejsce - 1000 zł. Nagrody w klasyfikacji: Najlepszy Polak, Najlepsza Polka: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1500 zł, III miejsce - 1000 zł.

Rekord Rafako Półmaratonu Racibórz kat. M - 1000 zł, Rekord Rafako Półmaratonu Racibórz kat. K - 1000 zł. Ponadto będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza Raciborzanka i najszybszy Raciborzanin w ramach Mistrzostw Raciborza w Półmaratonie.


Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, także i tym razem odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków oraz Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, Najlepszy Polak i Najlepsza Polka.

Start zawodników nastąpi z bieżni stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Zamkowej o godz. 10:00.

Biuro Zawodów będzie się mieściło na terenie krytej pływalni H2Ostróg w Raciborzu przy ul. Zamkowej 4, natomiast miasteczko biegacza na terenie parkingu przed H2Ostróg.

Biuro zawodów będzie czynne w dniach:

31.08.2019 r. w godzinach 16:00 - 20:00
1.09.2019 r. w godzinach 7:00 - 9:00

Informacji na temat V Rafako Półmaratonu Racibórz zasięgnąć można pod tym adresem: http://www.4biegiraciborz.pl/rafako_polmaraton/kilka_slow_o_polmaratonie. Organizatorem półmaratonu jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Sponsorem tytularnym Rafako S. A.

Autor tekstu: Magdalena Matusik / Adventure Media
Zdjęcia: Magdalena Matusik / Adventure Media

***

V Rafako Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę, 1 września 2019 roku. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma Rafako S. A. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków i bieg charytatywny. Półmaraton wpisuje się w projekt 4Biegu Racibórz.

Szczegóły dotyczące V Rafako Półmaraton Racibórz znajdują się na stronie internetowej oraz na oficjalnym Fanpage biegu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz