08 sierpnia 2019

Pomnik Antona Schoenawy przechodzi gruntowny remont

Od kilku dni przy znajdującym się na kuźniańskiej nekropolii monumentalnym pomniku Antona Schoenawy, założyciela huty "Nadzieja" w Kuźni Raciborskiej trwają prace remontowe. Wczoraj demontowany był tympanon, czyli sporych rozmiarów detal architektoniczny wieńczący obiekt.


Zdemontowane elementy pomnika zostały przewiezione do Strumienia w pow. cieszyńskim, gdzie znajduje się Pracownia Rzeźbiarska Szymona Kaszy, która podjęła się prac restauracyjnych. Jak powiedział nam właściciel firmy, był to już ostatni dzwonek, by uratować to nekropolne dzieło przed zawaleniem. Zbudowana z cegieł edykuła, czyli pionowa ściana pomnika była już niemal w rozsypce. Szczeliny, które powstały w ciągu minionych lat, a potem deszcze i mrozy sprawiały, że obiekt niszczał od środka.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, remont powinien zakończyć się w połowie października br. Koszt renowacji wyniesie 18 tys. zł. Jest to kwota, która w ciągu kilku lat została zebrana podczas dorocznych kwest organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej na początku listopada.
Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz