06 czerwca 2019

W Jankowicach powstał skwer im. Henryka Machnika

W sobotę, 1 czerwca w Jankowicach z okazji Dnia Dziecka odbył się festyn rodzinny, w czasie którego - prócz przygotowanych na ten dzień atrakcji dla najmłodszych - na skwerze w pobliżu świetlicy wiejskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą byłego sołtysa Jankowic Henryka Machnika.


Biało-czerwoną wstęgę przepasaną wokół pamiątkowej tablicy z pomocą obecnego sołtysa Jankowic Norberta Gacki przecięła mama śp. Henryka Machnika. W tej podniosłej chwili uczestniczyła także rodzina byłego sołtysa, a także burmistrz Paweł Macha, przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Kasprzyk, radny Gerard Hanusek, a także sołtysi i przedstawiciele sołectw Gminy Kuźnia Raciborska oraz Adrian Plura z małżonką.Przypomnijmy, że Henryk Machnik na czele rady sołeckiej stał od 24 stycznia 2003 r. Był sprawnym organizatorem życia publicznego, inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z Gminą Kuźnia Raciborska, a zwłaszcza z Jankowicami, gdzie mieszkał. Aktywnie włączył się w zainicjowane przez ks. Edwarda Mosioła z Jankowic Radomskich Zjazdy Jankowiczan.


Poza działalnością samorządową, H. Machnik udzielał się społecznie. Często pisał artykuły do gminnej prasy - tej drukowanej, jak i elektronicznej ("Oblicza wsi", "Nowa Tyta", "Nowiny z naszej gminy", kwartalnika "Echo Gminy Kuźnia Raciborska" czy portalu znadrudy.pl). Ponadto założył i redagował facebookową stronę Jankowic: Jankowice Rudzkie - Rodenbach. Przez wiele lat był również wiceprezesem klubu sportowego LKS Jankowice. Lubił fotografować. Prócz zdjęć z wydarzeń gminnych, często uwieczniał przyrodę. Jego fotografie zdobią również stronę internetową Urzędu Miejskiego. Zmarł 26 sierpnia 2018 r.Tekst: Bartosz Kozina
Zdjęcia: Jankowice Rudzkie - Rodenbach (Sandra Teleucka)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz