13 czerwca 2019

Jankowicki grab walczy o tytuł "Drzewo Roku"

Rosnący w pobliżu Jankowic grab to jeden z naszych pomników przyrody, w związku z czym Nadleśnictwo Rudy Raciborskie postanowiło zgłosić go do konkursu pn. "Drzewo Roku" organizowanego przez Klub "Gaja" (to ten sam klub, który organizuje plebiscyt na "Rzekę Roku". W 2015 r. tytuł ten otrzymała Ruda).


Konkurs "Drzewo Roku" Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność.

W tegorocznym konkursie "Drzewo Roku" udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł "Drzewa Roku 2019", zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec.

Po kliknięciu w przycisk "Więcej informacji", pokaże się opis danego drzewa oraz galeria zdjęć. Głosujemy klikając w przycisk "Głosuj". Z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w link potwierdzający, wysłany na podany adres e-mail. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób.


Grab Jankowicki

Grab Jankowicki jest unikatowym okazem drzewa. Jego wiek określa się na około 300, a być może nawet więcej lat, co jest swoistym fenomenem wśród grabów, które niezwykle rzadko żyją aż tak długo. Rośnie w lesie na skraju wsi Jankowice, założonej w 1260 r. przez cystersów, a której nazwa pochodzi od imienia jej mitycznego założyciela, rycerza Janika. To właśnie cystersi mieli ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu i rozwój kultury tej okolicy. Obecnie znajduje się tu park krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" utworzony w celu ochrony i promocji walorów przyrodniczych i kulturowych tego terenu. Grab Jankowicki był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a także współczesnych. W sierpniu 1992 r. w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar w historii Lasów Państwowych. Spłonęło wtedy ponad 9000 ha okolicznych lasów, w pożarze zginęło też dwóch strażaków. W lipcu 2017 r. okolicę nawiedziła kolejna katastrofa, tym razem niszczycielska siła huraganu spowodowała uszkodzenie 2000 ha lasu, w tym całkowicie zniszczyła 600 ha. Wydaje się, że grab miał i nadal ma sporo szczęścia, że w dobrej kondycji przetrwał wszystkie trudne chwile. W 2002 r. jego wyjątkowość została już doceniona przez jury konkursu organizowanego przez "Przegląd Leśniczy", które uznało go wtedy za najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku na terenie Lasów Państwowych.

Informacje:

- Jankowice (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie)
- grab pospolity, wiek ok. 300 lat, wysokość ok. 24 m, obwód 412 cm, pomnik przyrody
- zgłoszony przez PGL LP Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz