22 maja 2019

47,5-tonowy czołg ozdobą dzisiejszych uroczystości na Placu Zwycięstwa [FOTO]

W środę, 22 maja przy wyremontowanym Placu Zwycięstwa stanął czołg PT-91M2 "Malaj". 47,5-tonowa maszyna pomalowana jest w barwy powstań śląskich, których 100-lecie przypada na lata 2019-2021. Jako sprzęt pokazowy uświetni popołudniowe uroczystości otwarcia placu oraz obchodów zbrodni katyńskiej.


Czołg podstawowy PT-91Ex jest czołgiem średnim, o masie 47,5 ton. Załogę stanowi trzech żołnierzy. PT-91Ex posiada nowsze wyposażenie w stosunku do czołgu PT-91 Twardy, będące wynikiem prac rozwojowych krajowego przemysłu oraz kooperacji z podmiotami zagranicznymi. PT-91Ex wyposażony jest w układy zwiększające walory użytkowe na współczesnym polu walki, w tym: zintegrowaną jednostkę napędową Power-pack, klimatyzację, agregat prądotwórczy APU, uniezależniającą systemy od zasilania z napędu głównego oraz duży kosz wieżowy na wyposażenie dodatkowe załogi. Nowoczesny System Kierowania Ogniem zastosowany w czołgu PT-91Ex ułatwia działonowemu i dowódcy prowadzenie ognia, skraca czas od momentu namierzenia celu do oddania strzału przy uwzględnieniu warunków atmosferycznych wpływających na celność, zwiększając skuteczność ognia w warunkach dziennych i nocnych na postoju oraz w ruchu (dane za: bumar.gliwice.pl)


Pojazd został około godz. 7:00 ustawiony w pobliżu wyremontowanego Placu Zwycięstwa, gdzie dziś o godz. 17:00 rozpoczną się uroczystości jego otwarcia, a także ponownego odsłonięcia Pomnika Zwycięstwa. Na placu odbędą się również obchody upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej, a pod posadzonym nieopodal Dębem Pamięci poświęconym płk. Hugonowi Mijakowskiemu zostaną złożone znicze i kwiaty.


Rewitalizacja Placu Zwycięstwa współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie). Nawierzchnia placu została uformowana na kształt rybiej łuski. Na samym środku znajduje się róża wiatrów wyznaczająca kierunki świata, w centrum której zamontowana jest podświetlana fontanna.


Po lewej stronie znajduje się 18-tonowy głaz narzutowy, wydobyty z wyrobiska piaskowego "Kotlarnia", który został przywleczony ze Skandynawii przez lodowiec w trakcie epoki lodowcowej, zlodowacenia środkowopolskiego. Głaz otrzymał nazwę "Pępek świata". Całość dopełniają stylowe ławeczki oraz klomby z elementami zielonej architektury.


Tekst i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz