03 kwietnia 2019

IV Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet już w tę sobotę!

Czwarta edycja Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego Rafamet już 6 kwietnia! Tradycyjnie bieg odbędzie się w niezwykłym otoczeniu lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Kolejną cechą wyróżniającą kuźniańskie święto sportowe to ciekawa oprawa graficzna.Na zawodników bowiem czekają wyjątkowe koszulki oraz medal, którego design biegacze poznają dopiero w dniu startu. Podobnie jak w roku poprzednim organizatorzy przewidzieli także atrakcję dla miłośników... chodzenia z kijkami - dla tych, którzy uprawiają Nordic Walking przygotowano trasę o długości 10 km, czyli tzw. "Dyszkę z kija".

- W tę sobotę odbędzie się już czwarta odsłona naszego biegu. Idziemy jak najbardziej do przodu, liczba uczestników rośnie, rośnie liczba sponsorów, ale przede wszystkich cieszy nas fakt, że ci na których wsparcie możemy liczyć od pierwszej edycji wydarzenia, są z nami do chwili obecnej - mówi Anna Kijek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, który jest organizatorem wydarzenia. W tym kontekście warto przypomnieć, że w tamtym roku liczba zawodników wyniosła 209 biegaczy, a marsz Nordic Walking ukończyło 21 osób. W tym roku już zapisanych jest 182 zawodników na półmaraton plus 50 osób, które wezmą udział w marszu.


Współorganizatorami biegu są Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej, OSP Gminy Kuźnia Raciborska, a także Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, po którego lasach wiedzie (atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki) trasa o długości 21 097,5 metrów. Niestety w wyniku zniszczeń spowodowanych wichurami wstęp do lasu jest chwilowo zabroniony. Robert Pabian, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zapewnia jednak, że na czas biegu, leśnicy zrobią wszystko, aby trasa, którą pokonają zawodnicy była zupełnie bezpieczna. - To wydarzenie to dla Nas szczególna radość. Musimy pamiętać, że trasa maratonu biegnie po terenie, który jeszcze 25 lat temu nie był porośnięty lasem, bowiem w 1992 roku spustoszył je wielki pożar. Leśnikom udało się las przywrócić i dzisiaj daje on cień biegaczom. Niestety, w ostatnim okresie nasze lasy po raz kolejny bardzo ucierpiały. Tym razem przez huraganowe wiatry. Jest więc bardzo dużo drzew wywróconych, zawieszonych, z naderwanymi systemami korzeniowymi, dlatego byliśmy zmuszeni - ale tylko i wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo ludzi, którzy lubią do tego lasu wchodzić - wprowadzić okresowy zakaz wstępu do niego - dodaje Robert Pabian.


To wyjątkowe wydarzenie od początku wspiera firma Rafamet S. A., która jest nierozerwalnie związana z Kuźnią Raciborską. - Z radością wspieramy lokalne inicjatywy, które nakierowane są na sport, młodzież i zdrowy styl życia. Co więcej, niezmiernie nas cieszy, że także pośród naszych pracowników impreza jest coraz bardziej rozpoznawalna; w szczególności marsz Nordic Walking. Mam nadzieję, że Półmaraton Leśny Rafamet będzie z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalny w naszym regionie. Liczba uczestników, która cały czas rośnie świadczy o tym, że jest  zapotrzebowanie na taką formę spędzania czasu wolnego - mówił E. Longin Wons, prezes zarządu firmy Rafamet S. A.

Pamiątka dla biegaczy: niezwykła koszulka i tajemniczy medal

- Staramy się zaskakiwać zawodników! Tak jak w latach ubiegłych, również i tym razem przygotowaliśmy dla uczestników bogaty pakiet startowy. Jest więc pamiątkowa koszulka, której print nawiązuje do leśnego charakteru biegu. Na mecie zaś, każdy biegacz otrzyma medal, którego wygląd pozostanie niespodzianką do samego dnia imprezy - tłumaczy Anna Kijek.


Ponadto w pakiecie startowym na zawodników czekają: woda mineralna, banan, koc termiczny i talon na posiłek regeneracyjny. Podobnie jak w latach ubiegłych, zarówno przed startem, jak i po biegu o biegaczy zadbają masażyści Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz TEB Edukacji. Co więcej, organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. W trakcie wydarzenia dostępny dla milusińskich będzie specjalny kącik, gdzie zajęcia poprowadzą animatorzy TEB Edukacja. Na terenie stadionu w Kuźni Raciborskiej dostępne będzie także stoisko edukacyjno-leśne z sadzonkami.

Start półmaratonu poprzedzi "Dyszka z Kija", czyli wydarzenie adresowane do osób w każdym wieku, które uprawiają Nordic Walking. Rajd rozpocznie się o godzinie 9:00. Dla zawodników, którzy najszybciej pokonają leśną trasę o długości 10 km także przewidziano nagrody.

W półmaratonie dla najlepszych zawodników w kategorii OPEN przygotowano nagrody pieniężne oraz puchary, a zwycięzcy kategorii wiekowych (K 18-29; K 30-39; K 40-49; K 50+; M 18-29; M 30-39; M 40-49; M 50+) otrzymają nagrody rzeczowe.


Organizator przewidział także nagrody dla Najlepszego Leśnika i Najlepszej Mieszkanki / Najlepszego Mieszkańca Gminy Kuźnia Raciborska. Specjalne upominki będą czekały także na pracowników firmy Rafamet, którzy najszybciej zameldują się na mecie.

O bezpieczeństwo zadbają nie tylko strażacy z OSP z gminy Kuźnia Raciborska, ale także leśnicy. Biegacze będą mieć zapewnione sprzęt medyczny.

Informacje organizacyjne

Bieg rozpocznie się o godz. 10:00, w sobotę, 6 kwietnia br. przy ul. Kozielskiej w Kuźni Raciborskiej. Limit czasu wynosi 3 godziny.

Biuro zawodów będzie zlokalizowane na Stadionie Miejskim (przy ul. Kozielskiej 30) i będzie czynne od godz. 7:30 do 9:30.

Rajd Nordic Walking wystartuje o godz. 9:00, biuro zawodów będzie czynne od godz. 7:00.

Zapisy nadal trwają! Swój udział, do 4 kwietnia można zgłaszać pod TYM ADRESEM

Regulamin wydarzenia jest dostępny na TEJ STRONIE

Zapraszamy także do zapoznania się z FANPAGE PÓŁMARATONU.

Magdalena Matusik / Adventure Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz