21 marca 2019

Wakacje z WOT. 13. ŚBOT zaprasza na 16-dniowe szkolenie

Dziś pierwszy dzień wiosny - najwyższa więc pora, by pomyśleć o wakacjach. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała projekt "Wakacje z WOT" skierowany do uczniów, którzy ukończyli 18. rok życia, a także studentów i nauczycieli. 16-dniowe szkolenie podstawowe odbędzie się w sierpniu.


Jak podkreśla dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas, przerwę w nauce można wykorzystać na przeżycie niezwykłej przygody. - Młodzi ludzie często wyjeżdżają w czasie wakacji na różnego rodzaju obozy survivalowe, tymczasem w WOT można przejść nie tylko szkolenie SERE, ale i strzeleckie czy taktyczne.


Projekt "Wakacje z WOT" został stworzony, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. - Uczniowie i studenci często pytali nas o szkolenie w wakacje, ponieważ wtedy nie kolidowałoby im to z nauką. Postanowiliśmy więc zorganizować je w takim terminie, który będzie pasował zarówno uczniom ostatnich klas szkół średnich, jak i studentom - dodaje płk Białas.


Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP. Lepiej pomyśleć o tym już teraz, tak by mieć czas na formalności, w tym między innymi badania lekarskie czy zapoznanie z jednostką.


16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.


Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Materiał nadesłany / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz