24 marca 2019

Harcerze z Hufca Ziemi Raciborskiej triumfatorami XI Rajdu Harcerskiego "Wielka Ucieczka" w Żaganiu

Mamy przyjemność poinformować, że patrol wędrowników z 69. Drużyny Wędrowniczej "Wataha" z Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka z Kuźni Raciborskiej zajął I miejsce w XI Rajdzie Harcerskim "Wielka Ucieczka", który w dniach 22-24 marca odbył się w Żaganiu.


Celem rajdu było przede wszystkim upamiętnienie wydarzeń sprzed 75 lat, kiedy to w nocy z 24 na 25 marca tunelem wykopanym na głębokości 10 m i długości ponad 100 m z terenu obozu jenieckiego Stalag Luft III, który mieścił się w Żaganiu zbiegło 76 jeńców. Wydarzenie to przeszło do historii jako "Wielka Ucieczka".


Organizatorem rajdu była Komenda Hufca ZHP Żary, 3. WDH "Azymut" oraz EMRaMed Emilia Pieńko. Wśród drużyn, które zgłosiły się do udziału był patrol wędrowników z 69. Drużyny Wędrowniczej "Wataha" z Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka z Kuźni Raciborskiej. Dzięki udziałowi w imprezie, uczestnicy mogli poznać bliżej historię bohaterskiej ucieczki pilotów, a także sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną, wiedzę i nabyte umiejętności.

Tym bardziej miło nam poinformować, że zwycięzcami tegorocznego rajdu zostali harcerze z kuźniańskiego hufca.


Serdecznie Gratulujemy!

Zdjęcia z rajdu można zobaczyć TUTAJ.

O "Wielkiej Ucieczce": 

By wydostać się z obozu, jeńcy (obóz przeznaczony był dla alianckich lotników; "Stalag Luft" znaczy bowiem tyle co "Stammlager Luftwaffe") podjęli się budowy tunelu, którego głębokość znajdowała się na poziomie 10 metrów. By zmylić okupanta, jednocześnie drążono trzy takie tunele. Nadano im nazwy: "Tom", "Dick", "Harry". Wobec wykrycia przez strażników dwóch pierwszych, siły skoncentrowano na budowie tego ostatniego. By wydostać się poza teren obozu, trzeba było wydrążyć tunel o długości ponad 100 m. Właz do niego znajdował się pod piecem, znajdującym się w pokoju jednego z baraków (barak nr 104).

Budowa była zakrojona na szeroką skalę. Pod szybem znajdowały się pomieszczenia z pompą powietrzną, magazynem wydobytego piasku oraz warsztat stolarski. W przygotowania do ucieczki zaangażowało się ponad 200 więźniów. Tunel - dzięki układom jeńców z niektórymi niemieckimi strażnikami - zyskał elektryczne oświetlenie. Do oszalowania tej niezwykłej konstrukcji zużyto 2000 desek, które wyciągano z barakowych łóżek. W trakcie kopania tunelu wybrano 132 tony piasku, który niepostrzeżenie rozsypywano na terenie całego obozu.

Do ucieczki doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Z tunelu wyszło łącznie 76 jeńców (kolejnych czterech ujął już strażnik przy klapie wyjściowej, wszczynając tym samym alarm). W grupie uciekinierów, którym udało się zbiec, było sześciu polskich oficerów. 73 jeńców dość szybko schwytano, a 50 (w tym 6 Polaków) zostało rozstrzelanych na rozkaz Adolfa Hitlera. Początkowo mieli zginąć wszyscy ujęci, ale sprzeciwił się temu Hermann Göring.

Wydarzenie znalazło odzwierciedlenie zarówno w literaturze, jak i w filmie. Są to m. in. książki pt. "50 z Żagania" autorstwa Rajmunda Szubańskiego i "Wielka Ucieczka", której autorem jest Anton Gill, a także produkcja z 1963 r. w reż. Johna Strugesa pt. "The Great Escape" (w Polsce emitowany jako "Wielka ucieczka") z udziałem m. in. Steve'a McQueena, Charlesa Bronsona i Richarda Attenborough.

Tekst: Bartosz Kozina
Fot. Hufiec ZHP ZR im. Alojzego Wilka w Kuźni Raciborskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz